Týmy před sezónou museli nahlásit převodové poměry pro všech 19 závodů, a ty dále nemůžou měnit. V první sezóně nových pohonných jednotek a osmi-rychlostních převodovek byl však schválen ústupek popsaný v článku 9.6.2 technických pravidel v podobě jedné renominace - změny všech převodových poměrů. To příští rok již možné nebude.
Toro Rosso tak učinilo už v Monaku, McLaren v Německu, Red Bull v Belgii a Ferrari v Monze. K podobnému kroku nyní chce sáhnout Mercedes, který má zkrátit své převodové poměry a využívat tak na pomalejších okruzích efektivněji sílu své pohonné jednotky. Do posledního závodu v Itálii totiž nastupoval s příliš "dlouhou" osmičkou, kterou do minulého týdne piloti Stříbrných šípů ani jednou nepoužili. Red Bull pro začátek sezóny zvolil naopak příliš krátké převody.
"Pro všechny ostatní okruhy byla příliš dlouhá. Při prvotní volbě převodů jsme si chtěli ponechat určitou rezervu, celkem brzy jsme si ale všimli, že by bylo lepší mít kratší převody. S jejich změnou jsme ale vyčkali až do Singapuru, protože v jsme osmý rychlostní stupeň mohli dobře využít," přiznává pro AMuS Aldo Costa, hlavní konstruktér Mercedesu.
Mezi řádky můžeme tedy vyčíst, že Stříbrné šípy i přes svou dominanci v první části sezóny nevyužívali optimálně výkon svého motoru. Díky svému náskoku si však dopřál pohodlí a změnu odložil až na 14. podnik letošního ročníku. Red Bull naproti tomu zvolil opačný přístup, ve Spa však prodloužil první, druhý, sedmý a osmý rychlostní stupeň, jak jsem zmiňoval po Velké ceně Belgie.
Mercedes od Singapuru začne používat kratší převody, což na zbývajících okruzích zlepší jeho výkonnost (ilustrační foto: Xtrac)
Williams nic měnit neplánuje: "Vystačili bychom si pouze s pěti rychlostmi"
Třetí tým šampionátu - Williams - zatím své převody měnit nehodlá. Jeho technický ředitel Pat Symonds se již od začátku sezóny podivoval nad volbou převodových poměrů dodavatele svých motorů.
"Byli jsme trochu nervózní, protože jsme si říkali: 'Vědí něco více než my? Svůj motor znají zvenčí i zevnitř.' Po několika závodech jsem se uklidnil. Se svými převodovými poměry jsme spokojeni. Během testů v sezóně jsme si vyzkoušeli, jaký vliv mají delší převody," říká Symonds.
Osm rychlostí je podle něj navíc pro letošní pohonné jednotky zcela zbytečných: "Motory mají tak velký krouticí moment, že bychom si v pohodě vystačili s pěti-rychlostní převodovkou. Ušetřilo by to spoustu hmotnosti a místa. Žel pravidla jich předepisují osm. Původně se psalo o sedmi převodech, zmínka ale byla vyškrtnuta. Jinak bychom ji osm nikdy neinstalovali."