Rakouská stáj miliardáře Dietricha Mateschitze čelila po překvapivém rozhodnutí Hondy opustit svět F1 neblahé situaci - kde vzít motor pro své monoposty? Mercedes ani Ferrari jim ty své poskytnout nechtěli a Red Bull se k Renaultu, se kterým se po časté kritice vztahy vyhrotili, vracet nechtěl.
Nakonec se ale s Japonci domluvil, že převezme výrobu pohonných jednotek a s jejich podporou je přesune do nového zázemí ve své továrně v Milton Keynes. Spolupráce pod hlavičkou oddělení Red Bull Powertrains ovšem nepotrvá věčně.
Práva na využívání duševního vlastnictví Hondy skončí v roce 2026. "Je to pravda, nebudou je moci využívat," odpovídá šéf Masaši Jamamoto na dotaz ke konkrétnímu datu.
Red Bull tedy bude do roku 2025 vyrábět a provádět nejnutnější vývoj a úpravy pohonné jednotky Hondy (např. kvůli změnám v palivu), poté podpora a souhlas japonského výrobce s využíváním jeho duševního vlastnictví skončí.
"Musí to tak být. Potřebují ty informace pro stavbu, udržování a nákup dílů pro samotné motory," pokračuje Jamamoto. Proč však chce Honda sáhnout ke tvrdé stopce?
K odebrání práv na využívání jejího duševního vlastnictví může být spekulace, že se Red Bull před zavedením nových motorů v F1 může spojit s jiným výrobcem - nejčastěji se hovoří o Volkswagenu.
Nebojí se Honda toho, že ke koncernu prosáknout citlivé informace o jejich motoru? "To, že musíte a máte možnost vidět tyto informace ještě neznamená, že si dokážete sami zkonstruovat motor," odpovídá Jamamoto.
Red Bull poháněný Hondou letos bojuje o titul s Mercedesem. Ten má před Velkou cenou Spojených států mezi konstruktéry náskok 36 bodů, ale mezi jezdci vede o 6 bodů Max Verstappen před Lewisem Hamiltonem. Do konce sezóny přitom zbývá odjet ještě šest závodů.