Jak se povede generálka na Grand Prix na přežívajícím, ale atmosférou hypnotickém okruhu Interlagos zaměstnávalo hodně fanoušků F1. Především se asi většina tázala, jaké týmové kejkle McLaren - dle očekávání a logicky - předvede.
Jen několik mráčků na jasné obloze bylo předzvěstí, že tentokrát se piloti případného deště obávat nemusejí. Startovní pole si obulo bez výjimky středně tvrdou směs, délka sprintu 24 kol ostatně nepředpokládala (jak tomu bývá) žádné zastávky. Nabito bylo v boxech, neboť oba Astony a Zhou se seřadili za sebou na výjezdu z boxové uličky. Špatná kvalifikace jim umožnila bez větší újmy zasáhnout do vozů a obětovat sprint následným částem závodního víkendu.
Start proběhl bez větších dramat, Verstappen v první zatáčce při útoku na Leclerca zablokoval levé přední kolo, ale soubojům byla vyhrazena spíš druhá polovina startovního roštu, kde zaváhal Albon a udělal místo oběma Haasům. Čelo se neměnilo, jen čtveřice Piastri - Norris - Leclerc - Verstappen jela v sevřené sestavě a postupně se vzdalovala druhému Ferrari, na nějž zase ztrácel Russell. Zpočátku byly McLareny mírně vzdálené Charlesovi a Maxovi, ale Norris postupně začal ztrácet nervy a od pátého kola neustále vysílal na boxovou uličku své nároky: „Jsem blízko“ (5. kolo), „Nevím, co tu předvádíme, o něčem jsme snad mluvili“ (7. kolo). V osmém mu boxová zídka odpověděla: „Dělej to co máš!“, na což Lando reagoval: „No jasně“.
Právě v těchto pasážích se Leclerc a Verstappen přiblížili na dosah DRS, zatímco Norris na Piastriho ztrácel více než vteřinu. Proto dostal v 9. kole pokyn, aby ho Norrisovi opět poskytl. V 16. kole pak hoši v oranžových vozech dostali zprávu, že divadelní představení vygraduje v posledním kole, kdy si pozice vymění.
Jenže Verstappen se odmítl vzdát - chvilku to vypadalo, že mu Leclerc poodjede, ale nakonec to byl Monačan, jenž ztratil kontakt s vedoucí dvojicí a Verstappen na něj na rovnice před zatáčkou 4 úspěšně zaútočil. Na Norrise sice ztrácel kolem 1,6 vteřiny, ale ještě mu do cíle chybělo šest kol. Všechno nakonec rozhodl defekt Nico Hülkenberga - ve 21. kole zastavil svůj Haas u okraje zatáčky 10 a u McLarenu na poslední chvíli stihli vyměnit pozice - ve 22. kole, dá se říci že hned jak McLaren svůj manévr dokončil, spustilo vedení virtuální safety car. Až v té chvíli se ke stojícímu vozu rozeběhli komisaři. Nakonec dokázali odtlačit Haas za svodidla, ale VSC skončil po nájezdu do posledního kola - Verstappen měl už jenom jedinou příležitost před zatáčkou 4, ale Piastri brzdil o chloupek později a Maxe před sebe nepustil. Dluh za Maďarsko byl splacen. Tedy možná... nejspíš... snad.
Sainz jr., Russell a Gasly odjeli klidný sprint, jenom francouzský pilot v samém závěru čelil náporu finišujícího Péreze, ale tomu nejspíš chyběl právě čas strávený za VSC. To lehce ovlivnilo boj o poslední body. V tomto směru vyzněl zajímavě duel Lawsona s Pérezem. Mexičan postupně předjel Albona (3. kolo), Bearmana (11.), v 17. kole podnikl na Liama první útok, ale v ,S do Senna' probrzdil a byl příliš široký. Podruhé se mu útok vydařil ve 20. kole a finiš podtrhl nejrychlejším časem na kolo. Bearman se držel tři čtvrtiny závodu, ale v závěru jeho výkonnost lehce poklesla. Učinil tak místo Hamiltonovi, jenž se probudil až v samotném závěru. Po startu klesl na 14. pozici a z té se začal hrabat až pět kol před cílem, kdy zdolal Colapinta (19. kolo), Hülkenberga (20.) a konečně Bearmana (21.).
Norris si připsal další dva body k dobru a je otázka, zda se podobná strategie přenese i do závodu. Kvalifikace ve večerních hodinách našeho času leccos napoví. Dovolte ještě jednu malou perličku - bez ohledu na výsledek posledního sprintu v Kataru se Verstappen stal neoficiálním mistrem světa ve sprintu. Dnešní výsledek mu dal jistotu, že i kdyby v posledním zkráceném závodě nedojel, nikdo už ho bodově nemůže předstihnout. Je to samozřejmě informace jen pro zajímavost, na vývoj šampionátu má patřičný vliv jen co se přísunu bodů týče.
Verstappen mimo stupně vítězůPo závodě došlo k prošetření možného porušení pravidel během jízdy v režimu VSC. Podle dostupných informací se Max Verstappen dostal ve 23. kole před zatáčkou 4 částí vozu na úroveň minipostu Oscara Piastriho. Po prozkoumání dostupných dat byl holandský pilot penalizován 5 trestnými vteřinami, což ho posunulo na 4. místo za Charlese Leclerca. Verstappen má navíc trestný bod ve své závodní licenci - v současné době jich má na svém kontě sedm.
Jack Doohan havaroval v druhém tréninku na Velkou cenu Japonska, když nezavřel DRS před první zatáčkou, což vedlo k masivní ztrátě přítlaku a neovladatelnosti vozu. Mistr světa Jacques Villeneuve naznačil, že Doohanovo zoufalství může být způsobeno tlakem, který cítí po příchodu konkurenta Franca Colapinta do týmu Alpine.
Lando Norris a Oscar Piastri byli ohromeni rychlostí George Russella během tréninků na japonskou Grand Prix Formule 1. Oba piloti ocenili jeho výkon na trati, který naznačuje, že Russell má velký potenciál pro tento víkend.
Yuki Tsunoda odstartoval svůj debut u Red Bullu na domácí půdě nadějně. V úvodním tréninku na Velkou cenu Japonska předvedl solidní výkon a zajel šestý nejrychlejší čas, čímž potěšil své domácí fanoušky.
Liam Lawson po pátečních trénincích v Japonsku působil optimisticky, když se vrátil do týmu Racing Bulls po náročné zkušenosti s hlavním týmem Red Bull. Novozélanďan byl plný pozitivní energie a naznačil, že je připraven čelit výzvám a soustředit se na zbytek víkendu.
Yuki Tsunoda poprvé usedl do vozu RB21 během tréninků na japonské Grand Prix v Suzuce, kde se setkal s většími výzvami, než očekával. V prvním tréninku skončil šestý, ale ve druhém se propadl na 18. místo kvůli několika přerušením.
Oscar Piastri se stal nejrychlejším jezdcem druhého tréninku v Japonsku, který se proměnil v chaotickou podívanou s hned čtyřmi červenými vlajkami.
Andrea Kimi Antonelli, největší talent mezi nováčky letošní sezony F1, si mezi závodními víkendy udělal zastávku v Praze. Hlavní město mu ukázala jeho česká přítelkyně.
Lewis Hamilton si ve svém premiérovém závodním víkendu za Ferrari připsal první triumf ve sprintu Velké ceny Číny, ale radost mu dlouho nevydržela – v hlavním závodě byl diskvalifikován kvůli technickému prohřešku.
Lando Norris věří, že rivalita s Oscarem Piastrim je klíčem k jejich neustálému zlepšování. Podle něj právě tato dynamika dělá z McLarenu nejsilnější jezdeckou dvojici ve Formuli 1.
Oscar Piastri čelil kritice za slabší kvalifikační výkony, když ho Lando Norris v letech 2023 a 2024 porážel, což vedlo k názoru, že nezvládá optimální zahřátí pneumatik. V roce 2025 však změnil přístup.
Lewis Hamilton čelil kritice po své výkonnosti na Velké ceně Číny. Reagoval na to tím, že lidé podle něj "úplně podceňují" náročnost přechodu do nového týmu, jako je Ferrari, a že adaptace na nové prostředí je složitější, než si mnozí myslí.
Christian Horner přiznal, že Red Bull v minulosti někdy povyšoval jezdce příliš rychle, což vedlo k rozhodnutí vrátit Liama Lawsona zpět do Racing Bulls a nahradit ho Yukim Tsunodou. Lawson se s tímto krokem vyrovnává a zaměřuje se na využití nové příležitosti, přičemž Racing Bulls v roce 2025 vykazují výrazný pokrok.