Stáj z Maranella uvedla, že sama přesně neví, kam se poděla její konkurenceschopnost - změna práce s motorem ale za tím určitě nebyla. "Vůbec nic jsme neměnili," uvedl její technický ředitel Mattia Binotto na dotaz směřující k úpravě pohonných jednotek.
Podle něj Ferrari zkoušelo zvýšit přítlak v zatáčkách na úkor rychlosti na rovinkách, nedařilo se jim ale přimět pneumatiky k řádnému fungování. Sebastian Vettel měl navíc od počátku problémy se zavěšením a Charles Leclerc jezdil se starou pohonnou jednotkou.
"Nemůžeme oddělovat odpor šasi a výkonnost motoru. Když se podíváme pouze na rychlosti, tak odstup mezi námi a Ferrari byl nižší než v předchozích závodech. To je jasně patrné," komentuje změnu výkonnosti svého soupeře Tanabe.
"Nevíme však, jestli to vychází pouze z motoru nebo z šasi. Jejich závodní tempo nebylo tak silné, jako v minulých podnicích. To znamená, že se jejich balík změnil nebo nebyl dostatečný pro tuto trať. Nevím. Ale v maximálních rychlostech pozorujeme rozdíl," upozorňuje technický ředitel Hondy, která svými motory zásobuje Red Bull a Toro Rosso.
Ke kontroverzi došlo po vydání technické směrnice, kterou FIA zareagovala na dotaz Red Bullu k filtrování signálu z čidel měřících průtok paliva a tudíž k možnému obcházení pravidel. Podle Maxe Verstappena či Lewise Hamiltona právě to mělo negativní dopad na Ferrari. To se však z nařčení z podvodu brání, podle Binotta v USA ani neměli čas se směrnicí podrobněji zabývat.
"Nečekal jsem, že budeme v kvalifikaci tak blízko a že Max skončí v druhé řadě. Rozdíly mezi špičkovými jezdci se před letní přestávkou zmenšily, a potom se Ferrari hodně zlepšilo. Teď jsou opět malé, všechny tři týmy jsou si blízko," komentuje Tanabe vývoj na čele.
"Ale nevím, jak bude vypadat zbytek sezóny. V Brazílii a v Abú Zabí uvidíme výkonnost balíku a naší konkurenceschopnost ve srovnání s Mercedesem a s Ferrari," dodává technický ředitel Hondy. Bude stáj z Maranella své soupeře na rovinkách opět drtit?