Setkání Strategické skupiny Formule 1 ve čtvrtek 5. února v Paříži nepřineslo skoro žádné konkrétní výsledky. Jen odložení spousty důležitých otázek. Zcela dle očekávání se šest privilegovaných týmů - Ferrari, Mercedes, McLaren, Red Bull, Williams a nově Force India - nedokázalo na žádném z rozhodujících bodů týkajících se budoucnosti F1 shodnout.
Dokonce se opět nedohodli ani na počtu vývojových žetonů, které by měla Honda po 28. únoru dostat. Bude se tedy opět čekat na to, kolik si ponechali u Ferrari, Mercedesu a Renaultu. Až pak se bude znovu jednat. Šéf McLarenu, Ron Dennis, si samozřejmě přeje, aby si jejich soupeři pro průběh sezony nechali co možná nejvyšší počet žetonů. Honda má totiž dostat průměr ze zbylých žetonů všech ostatních výrobců.
1000koňové motory přijdou v roce 2017, vycházet budou z hybridních V6
Bernie Ecclestone by se měl přeci jen dočkat svých vytoužených 1000 koňových motorů. Nejdříve však v roce 2017 postavených na bázi aktuálních V6 turbomotrů. Navíc by pohonnou jednotku mělo i nadále tvořit MGU-K a MGU-H. Mělo by tak padnout neoblíbené pravidlo o maximálním průtoku paliva.
Návrh Ferrari počítající s osmiválcovými motory se dvěma turby a KERSem, se setkal s ohlasem jen u Renaultu. Jenže Mercedes a Honda tento návrh hned zamítly a pohrozily případným odchodem z F1, pokud by se měl znovu měnit koncept pohonné jednotky. Aktuální hybridní pohonné jednotky byly zavedeny teprve v roce 2014.
Ferrari a Renault se dnem i nocí snaží vymyslet způsob, jak stáhnout náskok dominantního Mercedesu. Jak na tom bude Honda? (foto: Renault Sport F1)
Po poměrně ostrých jednáních je prý samotný šéf Ferrari, Sergio Marchionne, přesvědčen o tom, že přestup na jiné motory by byl sebevraždou. Nová konstrukce by znamenala jen další nutnost vysokých investic. Výrobci by tak museli během tří let sáhnout do svých kasiček hodně hluboko. A ani Ferrari ani Renault nemají žádnou garanci toho, že se pak najednou dostanou na špici. To už je větší šance, že doženou momentálně dominantní Mercedes vývojem aktuálních pohonných jednotek. Mercedesu se totiž bude více a více zmenšovat prostor pro další vývoj, protože jsou už blíž optimu své pohonné jednotky než Ferrari nebo Renault.
Změna vzhledu formulí v roce 2016 nehrozí
Také výrazná změna vzhledu budoucích formulí nedostala zelenou. Red Bull a McLaren předložily návrhy ukazující možnou podobu agresivnějších monopostů.
Návrhy byly přijaty pozitivně. Nicméně šéf Red Bullu, Christian Horner, chtěl společně s Berniem Ecclestonem tuto myšlenku prosadit už od roku 2016. To u soupeřů vyvolalo vlnu nevole. Především z důvodů zvýšených nákladů chtějí soupeři o tomto návrhu uvažovat nejdříve pro rok 2017. Jednomyslně odsouhlaseno by ale muselo být před konce června 2015.
Žádné konečné stanovisko nepadlo ani v otázce snížení nákladů. FIA pověřila poradenskou firmu McKinsey, aby se podívala na nákladovou strukturu devíti týmů a přišla s návrhy na snížení nákladů.