Sobotní trénink vyhrál s přehledem Lewis Hamilton

Lubomír Moráň, 26. září 2009, 14:05 Google+

Poslední trénink před kvalifikací vyhrál úřadující mistr světa Brit Lewis Hamilton před jezdcem Red Bullu Sebastianem Vettelem. Tito dva se po celou dobu tréninku přetahovali o nejrychlejší kolo, které nakonec zajel pilot McLarenu a zajistil si tak první místo.

Počet komentářů:  5 komentářů (Poslední 26.09. 14:50) Napište svůj názor
Hamilton, Lewis

Hamilton, Lewis | foto: McLaren

Máme tu poslední trénink před kvalifikací, a tím je trénink sobotní, který je poslední možností pro jezdce a týmy vyzkoušet různá nastavení. Znovu se začínalo za světla a konec tréninku se dojel pod umělým osvětlením.

První na trať se vydal Fisichella a za ním ho následovala skupina jezdců, kteří si při výjezdu z boxu zkoušeli start „na nečisto“. V boxech zůstali jen jezdci týmu Brawn GP. Po jednom odjetém kole téměř všichni piloti zamířili znovu do svých boxových stání a na trať vyjeli právě Barrichello a Button, kteří tak před sebou měli volnou trať, leč toho nevyužili a opět po jednom kole zastavili u svých mechaniků, kde trénovali zastávku v boxech.

První kompletní měřené kolo zajel Fisichella, a to časem 1:58,445, který byl o necelých deset sekund pomalejší, než včerejší nejrychlejší čas Sebastiana Vettela. Dalo se ale předpokládat, že následující časy se budou zlepšovat, což hned v zápětí potvrdil časem 1:51,794 Raikkonen v monopostu Ferrari. Jezdcem, který stlačil čas pod jednu minutu a padesát sekund byl Polák Robert Kubica a dostal se tak do prozatímního vedení sobotního tréninku.

Zajímavou situací byla chybička Kimiho Raikkonena, který musel vyjet na chvíli mimo trať a zastavit. Bez větších problému se ale dokázal na trať vrátit a dojet do boxů. Mezitím na první místo poskočil Rosberg, aby mu to hned poté Kubica znovu vrátil.

Nejrychlejší čas z druhého pátečního tréninku, který patřil Vettelovi pokořil jako první Lewis Hamilton časem 1:48,346. Tento čas se dlouho nepodařilo nikomu z jezdců překonat. Po polovině tréninku bylo pořadí nejrychlejších pěti pilotů následující: 1. Hamilton, 2. Vettel, 3. Barrichello, 4. Kovalainen, 5. Heidfeld, leč Brit měl na Vettela relativně veliký náskok osmi desetin sekundy. Vypadalo to, že o pole position v odpolední kvalifikaci si to rozdají jezdci týmů Red Bull, Brawn GP a také Mclarenu.

Kdo se naopak trápil, byl Vitantonio Liuzzi v monopostu Force India, leč jeho týmový kolega Adrian Sutil držel pozici v první desítce a potvrzoval tak dobrou formu indického týmu. Překvapivě se v druhé desítce oběvovali obě Ferrari a také Romain Grosjean z týmu Renault. Druhý jezdec Renaultu Fernando Alonso zajížděl časy na úrovni sedmého místa.

Postupně se Hamiltona začali dotahovat ostatní jezdci v podání druhého McLarenu Heikiho Kovalainena, který za svým týmovým kolegou zaostal o necelou setinu sekundy. Poté se začali všichni jezdci zlepšovat a do jedné sekundy se vlezlo prvních deset pilotů. V zajíždění dobrých časů pokračoval Lewis Hamilton, který tak vévodil prozatímnímu pořadí sobotního tréninku.

Výborným časem v závěru se prezentoval vítěz pátečního druhého tréninku Sebastian Vettel, který pokořil hranici jedné minuty a čtyřiceti osmi sekund časem 1:47,909. Do konce tréninku zbývalo pět minut a dalo se očekávat, že všichni jezdci nastaví svá auta na kvalifikační režim a pořadí se ještě značně poupraví. Nakonec jediným, který výrazně zlepšil svůj čas, byl opět Hamilton a stanovil tak nejrychlejší kolo víkendu na 1:47,632.

Mírným zklamáním bylo až čtrnácté místo lídra šampionátu Jensona Buttona a také poslední místo Giancarla Fisichelli, který se ne a ne dostat v týmu Ferrari do tempa. V druhé desítce také skončili oba piloti Force Indie, která v minulých dvou velkých cenách ukazovala konkurenceschopný výkon.