Kalendář F1 má příští rok čítat rekordních 24 závodů, z toho čtyři na Středním východě (GP Bahrajnu, Saudské Arábie, Kataru a Abú Zabí), kde panují i po západu slunce vysoké teploty, jak jsme to viděli poslední víkend na okruhu v Losailu nedaleko Dauhá.
Piloti Velkou cenu Kataru označili za tu nejnáročnější v sezóně, po dojezdu do cíle byli zničeni: Oscar Piastri si musel lehnout na podlahu před tím, než odešel na pódium, Esteban Ocon zvracel po 16 kolech, Lance Stroll během závod málem upadl do bezvědomí a Logan Sargeant musel kvůli nevolnosti odstoupit, přestože jeho vůz byl v pořádku.
FIA dokonce zahájila analýzu závodění za extrémních teplot, aby zajistila bezpečnost pilotů a podle šéfa Aston Martinu Mika Kracka Formule 1 "není daleko od používání klimatizace" poté, co si jejich hvězda Fernando Alonso před jednou ze zastávek v boxech stěžoval na příliš horkou sedačku a žádal o okamžité řešení jako například polití vodou.
We will be working with @F1 to avoid a repeat of extreme conditions such as those experienced by drivers during the #QatarGPhttps://t.co/SmztyiTXZk
— FIA (@fia) October 9, 2023
"Pracujeme na tom. Fernando to už několikrát hlásil. Není to tak, že bychom nic nedělali, protože k tomu došlo už v Singapuru, který byl podle nás mnohem lepší. Tady jsme ale měli očividně další nadílku extrémních podmínek. Myslím, že nejsme daleko od klimatizování," popisuje Krack.
Problémy pilotů způsobují vysoké teploty v kokpitu, které značně převyšovaly ty okolní, jež v Losailu dosahovaly 32 °C. Proč je v kokpitu o tolik více než na okolním vzduchu?
Nejde jen o pohonnou jednotku hned za zády: "Máte kolem se vedení hydrauliky, řídicí jednotky. Všechno to se zahřívá. Snažíte se sedačku od toho izolovat, ale zároveň nechcete mít žádné aktivní chlazení, protože jde zkrátka o hmotnost," vysvětluje šéf Aston Martinu, který hledá řešení těchto potíží - a mezi ně řadí i zmíněnou klimatizaci.