"V současné době jsem četl celou škálu tvrzení od jezdců po odborníky ohledně nápadů, jak zatraktivnit formát závodního víkendu. Ve snaze objasnit situaci a zabránit nedorozuměním se vedou rozhovory o experimentování v roce 2020 se změnami kvalifikačního formátu. Cílem je učinit víkendy velkých cen méně předvídatelnými," říká Brawn.
"Chtěl bych zdůraznit slovo experiment, protože o tom to je - o drobném vzorku pro stanovení směru pro budoucnost. Všichni si moc dobře uvědomujeme, že současný kvalifikační formát je vzrušující a senzační, důležité ale také je, aby byl závod - vrchol víkendu - co nejlepší," vysvětluje sportovní šéf F1 motiv ke změně.
Mezi jeden z nápadů, o kterých se hovoří, patří kvalifikační závody s obráceným pořadím. Podle něj by mohly přispět ke kýženému cíli. Vyzkoušet je v reálu je podle Brawna nejlepší možností, jak to zjistit.
"Nezáleží na tom, kolik simulací provedete - neexistuje nic přesnějšího, než samotná trať. Formule 1, týmy a FIA zkoumají možnosti upraveného formátu pro určitý počet podniků v příští sezóně. Vzhledem ke stabilním sportovním a technickým pravidlům příští rok jde o perfektní období pro vyhodnocování takových změn," pokračuje.
"Ještě nepadlo žádné rozhodnutí, protože detaily dokončujeme, ale zpětná vazba, kterou jsme zatím obdrželi, je pozitivní. Chápu, že puritáni mohou mít obavy, neměli bychom se však bát experimentování, jinak pokroku nedosáhneme.
"Nechceme změnu jenom pro změnu. Chceme náš sport vylepšit, protože podobně jako u vývoje aut, pokud zůstanete stát na místě, tak riskujete to, že se propadnete dozadu," vysvětluje působil u Benettonu, Ferrari, Hondy, Brawnu GP či Mercedesu, kde svou kariéru v roli šéfa závodního týmu ukončil.