Třiašedesátiletý Brit přišel do Grove uprostřed sezóny 2013 z Manoru, kde působil v roli konzultanta. Williams pod jeho technickým dozorem zažil úspěšné období: v sezóně 2014 i 2015 skončil v poháru konstruktérů na třetím místě, přičemž v té první sezóně po zavedení hybridních motorů mohl podle zástupců Mercedesu vzhledem ke kvalitám svého šasi dokonce porazit i Red Bull a skončit druhý.
Letos se však propadl až na pátou příčku za Mercedes, Red Bull, Ferrari i Force Indii. Zpráva o odchodu Symondse z týmu přichází v době, kdy se hovoří o přestupu Paddyho Lowea z Mercedesu, který usiluje o jejich jezdce Valtteriho Bottase. Technický ředitel Williamsu byl výrazně proti odchodu finského pilota z týmu, za který má příští rok nastupovat nováček Lance Stroll.
Symonds působil jako aerodynamik ve Formuli 1 u špičkových týmů od počátku 80. let. Své bohaté zkušenosti sbíral u Tolemanu, od roku 1984 u Benettonu, z něhož se v roce 2002 stal tovární tým Renaultu. V Enstone jako šéf inženýrů přispěl ke dvěma mistrovským titulům v letech 2005 a 2006, kdy se mezi piloty kraloval Fernando Alonso. Před ním pracoval s Ayrtonem Sennou, Nelsonem Piquetem či Michaelem Schumacherem.
Černou kaňkou v jeho kariéře bylo jeho zapojení do skandálu Crashgate, kdy v Singapuru 2008 úmyslně havaroval Nelson Piquet mladší, aby tak Fernandovi Alonsovi pomohl k vítězství. Symonds poté dostal od vedení zákaz působení v F1. Později dostal povolení se do královské disciplíny motorsportu znovu vrátit.
Šéfka týmu Claire Williamsová se s ním loučí slovy: "Pat byl v posledních třech letech ohromně cenným členem týmu. Jeho jmenování představovalo počátek velkého restrukturalizačního cvičení a on byl hlavním pilířem při formování Williamsu v mnohem silnější závodní tým, kterým je dnes.
Ráda bych mu poděkovala za veškerou jeho tvrdou práci a odhodlání během té doby. Nyní hledíme vstříc budoucnosti a v patřičném času budeme oznamovat detaily týkající se technického vedení týmu."