Neúspěšná a nelogická snaha vrátit se zpět
V rozhovoru jsme se vrátili k požadavku některých týmů vrátit se k loňským směsím. Isola nad tím jen kroutí hlavou: loni byl v Rakousku velký problém s puchýři, dnes se téměř nevyskytl. V padoku je snaha eliminovat dominanci Mercedesu, která sportu škodí, ale tohle není krok správným směrem.
"Navíc bychom pneumatiky dodali až pro závěr sezóny - podle pravidel musíme směsi pro evropské závody ohlašovat 8 týdnů předem, pro ty zámořské 14 týdnů předem," upozorňuje Isola. Red Bull a Ferrari ale nezískali na svou stranu 70 % potřebných hlasů ke změně.
Nebylo to tak dávné, co nám tvrdil, že nikdo s žádným oficiálním požadavkem nepřišel, a najednou se hlasovalo, což jsme šéfovi Pirelli asertivně předhodili. "Víte, o této schůzce jsem se dozvěděl až před několika dny. Více se toho dozvídám od vás, novinářů, spíše než oficiální cestou," povzdechl si.
Spokojenost s tím, jak pneumatiky fungují za horka
Jak fungovaly pneumatiky dnes na Red Bull Ringu? "S pneumatikami jsme dnes za horka byli spokojeni, problémy s drolením se neobjevovaly. Mezi měkkou a středně-tvrdou směsí je 0,7 sekundy, mezi středně-tvrdou a tvrdou půl sekundy. Z Q2 ale špičkové týmy budou mít vzhledem k malým rozdílům v časech problém postoupit dále na středně-tvrdých pneumatikách," shrnuje šéf Pirelli.
Protože s vývojem vozů stoupá přítlak, stoupá také energetická zátěž pneumatik, což se loni během sezóny projevovalo v rostoucím počtu puchýřů. Letos se to podařilo s tenčím běhounem eliminovat, ale vozy dále zrychlují, proto se na to Pirelli soustředí i ve vývoji pro příští ročník F1.
"V Paul Ricard se objevilo 23 malých puchýřků. Nebylo to nic vážného, jako když vám odpadají kusy gumy - bezpečnost ohrožena nebyla. Projevuje se to zejména při brzdění, piloti se takové situaci ale dokáží celkem snadno přizpůsobit," objasňuje Isola.
Plány pro příští sezónu
Pro rok 2020 chtějí kromě další redukce přehřívání gum zapracovat také na větším provozním rámci, což podle něj patří mezi ty nenaplněné cíle, a na zvětšení rozdílů mezi směsmi. Isolu mrzí současný stav Formule 1 s náročným předjížděním a dominancí jednoho týmu: "Není to dobré, ztrácíme fanoušky. Není to dobré ani pro Mercedes. Podpoříme jakýkoliv návrh na zlepšení show."
Současným problémem jsou také jednozastávkové strategie, které týmy volí. Podle Isoly nejsou vždy rychlejší než dvouzastávkové, ale kvůli náročnému předjíždění se zkrátka upřednostňuje pozice na trati s tím, že piloti poté nejezdí naplno.
Pirelli se proto při vývoji směsí pro rok 2019 snažilo zvýhodnit dvouzastávkovou strategii o 5 sekund na kolo, to se však ukazuje málo. Pro příští rok přemýšlejí o 8 - 10 sekundách, ani to ale nemusí pomoci. Mnohem lepší by bylo, kdyby se změnila aerodynamická pravidla a vozy neztrácely tolik při následování jiného auta - v současnosti ztrácejí cca 125 kg přítlaku, což se projevuje smýkáním a přehříváním pneumatik.