Švýcarský tým je mezi týmy s pěti mistrovskými body zatím poslední a jeho konkurenceschopnost se nezlepšuje. Hodně doplácí na to, že jezdí s loňským motorem Ferrari, který již v Maranellu nevyvíjejí, nevyvíjejí se pro něj ani palivo či maziva.
Když Vasseur převzal v červnu vůdčí post po Moniše Kaltenbornové, ihned zrušil smlouvu s Hondou na příští rok a dohodl se s Ferrari na tom, že v nové sezóně budou odebírat aktuální specifikace pohonné jednotky - již tento krok je příslibem lepších výsledků. Od Scuderie chce odebírat další díly, které si dle pravidel nemusí dělat každý konstruktér sám, podobně jako Haas.
Monopost však staví úplně nový, zatímco ostatní spoustu věcí převezmou z těch letošních. "Jde o kompletně nové auto. Už je v aerodynamickém tunelu a myslím, že odvádím slušnou práci. Stále diskutujeme o parametrech spolupráce s Ferrari, ale přeneseme toho méně než 20 %," říká šéf Sauberu.
Důvodem je i zastaralost současného šasi, které se od loňska moc nezměnilo: "To současné je z roku 2016, takže se pokoušet ho přenést do roku 2018... Musíme začít od píky. to je také důvodem, proč máme auto tak dlouho v aerodynamickém tunelu. Jeho celkový obrázek bude úplně jiný."
Půjde také o první Sauber, který postaví technický ředitel Jorg Zahnder, jenž přišel k týmu před letošní sezónou. V Hinwilu věří, že jejich lidé odvedou dobrou práci a příští rok budou bojovat uprostřed pole a třeba navážou na pódiová umístění Kamuje Kobajašiho a Sergia Péreze z roku 2012, kdy tým skončil celkově šestý.
"Je to vždy těžké dávat si cíl, protože to bude záležet také na klucích kolem nás na roštu. Nebude to snadné vrátit se doprostřed pole. Jde o jeden krok, ale pravidla pro příští rok zůstávají bez velkých změn. Všechny ostatní týmy toho přenesou mnohem více než my.
Pro mě bude největší výzvou zvětšit společnost a zvýšit výkonnost všech oddělení. Pokud se nám to podaří, na roštu se zlepšíme. Skupina před námi je velmi vyrovnaná," dodává Vasseur.