Bývalý vlastník týmu Formule 1 Giancarlo Minardi zpochybnil suverénní vítězství Sebastiana Vettela ve Velké ceně Singapuru. Nezdá se mu způsob, jakým pilotoval svůj vůz, jinak identický s vozem Marka Webbera. Vettel často zajel v průběhu závodu jedno kolo o víc než dvě sekundy rychleji, než ostatní. Ne jenom jedno, ale v podstatě stále.
Minardi, který osobně závod sledoval přímo v jeho dějišti, okomentoval, co viděl a zmínil se i o trakční kontrole. Jeho poznámky jistě vyprovokují diskuse milovníků konspiračních teorií.
„Z mého místa jsem si vybral některé části tratě jako referenční body pro mé pozorování a porovnávaní jezdeckého stylu jednotlivých pilotů. Na úseku, který jsem sledoval, udělal na mě dojem Vettelův čistý styl řízení. Byl schopen přejet tím úsekem bez jakýchkoliv korekcí na rozdíl od jeho soupeřů, včetně Marka Webbera.“
„Ve stejné části tratě Sebastian přidával plyn přibližně o 50 metrů dřív, než ostatní. Co mě nejvíc překvapilo, byl zvuk jeho motoru. Kromě zrychlování o 50 metrů dřív Němcův motor od Renaultu zněl jinak, než ostatní francouzské motory na trati, také včetně motoru Marka Webbera. Zvuk byl podobný tomu, jaký produkovali motory ve vozech s trakční kontrolou, když byla ještě ve Formuli 1 povolená,“ vyhlásil Minardi.
66letý Ital chápe technický pokrok, který může znamenat malou výhodu, ale tvrdí, že jsou nutné odpovědi na otázku, jak je možné, že Vettel mohl ujíždět svým soupeřům tak rychlým tempem kolo za kolem.
Sebastian Vettel v Singapuru (foto: Red Bull Racing)
„Není mým úmyslem znehodnotit výkon Sebastiana Vettela, který řídí svůj vůz tím nejlepším způsobem, jakým může. Také nechci nikoho obvinit, jen jsem chtěl říct, co jsem osobně viděl a slyšel v průběhu tří dnů v Singapuru. Na základě mých zkušeností se domnívám, že zvyšovat svůj náskok o dvě a půl sekundy v každém kole je moc.
Je to jako rozdíl mezi třemi generacemi vozů, je to obrovská časová mezera. Viděl jsem toho dost: Vettelův čistý styl jízdy, jeho zrychlování o 50 metrů dřív od ostatních, nezvyklý zvuk jeho motoru a náskok 2,5 sekundy v každém kole. Vyvolává to u mě hodně otázek, na které bych chtěl znát odpověď.“