Foukání horkých plynů na difuzory je dle bývalého technického ředitele Renaultu "hrozně složitou věcí." Náročná není pouze z pohledu techniky, ale také z pohledu finančního. Nejedná se totiž jen o triviální nastavení řídící jednotky a map motoru.
"Je to technologie a Formule 1 je celá o technologiích. Tohle však není zrovna levná technologie. Vyžaduje to 15 dní na dynamometru, během nichž jen na mapování spotřebujete 3 motory, což vyjde celkem na 750 000 liber [přes 20 milionu Kč]. Ale podobné věci jsme měli dříve: F-kanály, dvojité difuzory, které se dlouho neohřály," vysvětluje Symonds.
Některé týmy tuto technologii zvládly lépe, jiné hůře. Nejlépe by na tom měl být Red Bull, který díky tomu kraluje v kvalifikacích. V závodě si již nemůže kvůli nadměrné spotřebě paliva a vysokým teplotám dovolit tuto fintu pro vytváření dodatečného přítlaku naplno využívat. Případným omezením by ale byly postiženy všechnny týmy, byť v o něco menší míře.
Výfuky Renaultu
K čemu se nynější poradce Virginu přiklání: zakázat, nebo ponechat? "Zastávám názor, že pokud to nyní máme, tak to nechme být a pojďme se společně dohodnout. Pokud si myslíme, že to není správná věc a nic nám to nepřinese, zbavme se toho na konci roku - nikoliv uprostřed sezóny."
Tip: O tom, jak tato technologie funguje, jsme psali minulý rok zde: V čem spočívá tajemství kvalifikační rychlosti Red Bullu?