Když se nám sprinty bezpečně usadily v kalendáři Grand Prix v této a budoucí sezóně (vždy po šesti), schýlily se podnikavé hlavy k sobě a začaly dumat, čím celou záležitost ještě vyšperkovat. I proto je predikováno, že setkání komise F1, naplánované v rámci Grand Prix Belgie, bude posuzovat úpravy týkající se právě oněch nově zavedených "mezizávodů". Generální ředitel F1 Stefano Domenicali už naznačil, že jedním ze zvažovaných prvků by mohl být speciální Grand Slam.
Což o to, historie F1 má ve statistikách termín Hat Trick nebo též Grand Chelem, což dokládá publikace F1 Grand Prix Guide. První znamená zisk pole-position, nejrychlejšího kola v závodě a vítězství v rámci jednoho závodního víkendu, Grand Chelem povyšuje Hat Trick o úroveň výš, pokud pilot ještě dokáže setrvat ve vedení od startu do cíle. Toto neoficiální ocenění vydobyli například Clark, Stewart, Senna, Lauda, Hamilton, M. Schumacher, Häkkinen, Vettel či Verstappen, ale také dnes už méně známí piloti jako Siffert, Ickx, Berger, Regazzoni, Laffite... (pamětníkům se omlouvám, ti pochopitelně vědí velmi dobře, o koho jde).
"Bude šest sprintů a myslím, že je v září potvrdíme, protože na sklonku léta máme zasedání komise F1. Objevil se návrh, který bych rád přednesl v souladu s konceptem »Grand Slam«. Piloti, kteří ve sprintovém víkendu získají dvě pole position a dvě vítězství by měli být nějak oceněni navíc, co by reprezentovalo dosažený sportovní výsledek. Myšlenka je ale pořád v rané fázi a je zřejmé, že F1 chce záležitost nejdřív prodiskutovat s týmy o konceptu jako takovém, než se bude věnovat povaze konečného ocenění," vysvětlil Domenicali.
Dá se ovšem jen velmi těžko zvažovat možnost dalšího, nebo chcete-li speciálního bodového ohodnocení. Spíš se půjde cestou výjimečné trofeje či jiné formy odměny. To pochopitelně vyvolává dohady, nakolik bude novinka pro piloty atraktivní, aby usilovali o její zisk. Poškodit si vůz při honbě za "nějakým dalším kýblem" by asi nikdo nechtěl - v tomto směru lze předpokládat ještě zajímavé dohady.
Sprint podruhé
Poněkud prapodivně pojmenovaný Grand Slam ale není jedinou záležitostí, o níž budou funkcionáři ve Spa-Francorchamps jednat. Na přetřes se dostanou sprinterské závody jako takové - samozřejmě za účelem jejich vylepšení. V letošní sezóně je jim plně vyhrazena sobota, tedy do jisté míry jsou vyčleněny z dění kolem Grand Prix.
Zkoumané oblasti by se měly týkat možnosti použití pneumatik, prověření a vyhodnocení pravidel parc fermé a dokonce budou odpovědní funkcionáři zkoumat, zda sprint zapadá do hladkého toku závodního víkendu. Prozatím je tu první návrh některých šéfů týmů (nebylo specifikováno kterých), aby se postupovalo kontinuálně: Kvalifikace pro sprint v pátek odpoledne, v sobotu dopoledne sprint, odpoledne kvalifikace pro Grand Prix.
Anketa
Jaký formát závodního víkendu by se vám líbil nejvíc?
Hlasování bylo již uzavřeno.
-
Někdejší klasický - tři tréninky a z nich nejlepší čas pro závod
12 %
-
Bez sprintu - tři tréninky, kvalifikace, závod
72 %
-
Sprint - trénink, kvalifikace závod, kvalifikace sprint, sprint, závod
1 %
-
Budoucí - trénink, kvalifikace sprint, sprint, kvalifikace, závod
15 %
Hlasovalo 75 čtenářů. Výsledky
Pamatujeme už mnoho variant závodních víkendů, od těch z dnešního pohledu prehistorických (ale opravdu méně spravedlivých?) až po dnešní. Můžeme se tedy vsadit, jak nakonec jednání a podoba závodního víkendu dopadne. Už jenom můžeme čekat, kdy padne "za vlast" páteční úvodní trénink a nahradí ho nějaká další show, v níž o něco jde. A běda, jestli si někdo bude stěžovat, že neměl dost času na přípravu vozu!