Přísnější zátěžové testy odhalí i kroucení křídla ve vysokých rychlostech
I když před letošní sezónou došlo ke zpřísnění testů, nezastavilo to snahy týmů obcházet pravidla pro získání aerodynamické výhody. V současnosti se křídla dle technických pravidel kontrolují tlakem o síle 1000 N ve vzdálenosti 800 mm před osou předních kol a 795 mm od středu monopostu, přičemž se nesmí prohnout o více než 20 mm.
V Suzuce si FIA vyzkoušela jiná místa pro zátěžové testy a rozhodla se, že pro příští rok bude muset svou metodiku změnit. Podle Charlieho Whitinga se u křídel budou vykonávat čtyři nezávislé testy.
"Myslím, že tuhost některých předních křídel, nebo její nedostatek, se stala předmětem mnoha rozhovorů. Pokusili jsme se zavést několik nových testů, které nebudou prověřovat pouze vertikální prohnutí, ale také torzní pevnost předního křídla," popisuje Whiting záměr omezit také jejich rotaci podél horizontální osy.
"Bude se jednat o aplikování zátěže. Momentálně to děláme 790 mm před osou předních kol. Posuneme to o 15 cm dopředu a o 15 cm dozadu - takže v těchto místech budeme vykonávat dva testy," vysvětluje technický delegát FIA.
Přední křídlo Ferrari v Suzuce (foto: Christophe Malbranque)
Gumový nos Red Bullu
Vyjádřil se i ke gumovému nosu, kterým jsme se zde po Velké ceně Abú Zabí zabývali: "To, co jste v posledním závodě viděli u Red Bullu, bylo extrémní, protože v té části mají kamery a mechanik je uchopil a kroutil nosem ve snaze jej sundat.
Myslím, že kdyby ostatní vozy měly kamery v těchto místech a udělali by podobný pohyb ve snaze sundat nos, choval by se velmi podobně.
Jsme spokojeni s tím, že vůz Red Bull není flexibilnější než kterékoliv jiné auto v této oblasti, takže se spíše jedná o zvláštní jev, který podle mě nikdo nečekal. Bylo pro to však perfektní logické vysvětlení," dodává Whiting.
Povolené rozměry (v mm), odkazy na články technických pravidel pro dané oblasti a místa aplikování zátěže letos a příští rok (zdroj: FIA)