DICK SEAMAN 4. část
PŘÍLIŠ NEBEZPEČNÁ JÍZDA
V prosinci 1938 se Dick oženil. Bez přítomnosti matky oslavoval novou etapu života a čekal na podepsání smlouvy s Mercedesem pro rok 1939. Dick se do této doby nijak vážně nezajímal o situaci v Evropě, ale časem nedokázal politické dění ignorovat a čím dál černější vize budoucnosti ho zneklidňovala. Na únorové automobilové výstavě v Berlíně se v rámci přehlídky stříbrných šípů osobně setkal s Hitlerem, kterému v 20 minutovém monologu nerozuměl ani slovo. To však Dickovi stačilo k rozpoznání zla, skrývajícího se v Hitlerových myšlenkách a plánech. Dick vážně uvažoval o odchodu z týmu a Německa. Lord Howe, od kterého na počátku kariéry koupil vůz Delage, ho přesvědčil o opaku. Z politických důvodů Dicka utvrzoval v podepsání smlouvy s Mercedesem i pro rok 1939. Dick nakonec po dlouhém rozmýšlení zůstal věrný Mercedesu. Svou roli v tom sehrály i finance. Veškeré vydělané peníze by musel nechat v Německu a od matky se po svatbě s Němkou Erikou nemohl dočkat žádné podpory.
Dick Seaman v osudné Grand Prix Belgie 1939
Jenže Mercedes na začátek sezóny vyrobil jen tři vozy a Dicka pasoval do role náhradního jezdce. Úvodní grand prix sezóny v Pau se nezúčastnil, pouze trénoval a třebaže v kvalifikaci zajel nejrychlejší čas, nárok na start neměl.
V sobotu před závodem protestovali čtyři členové francouzské komunistické strany proti účasti německých týmu v grand prix. Nic jim to nebylo platné, na příkaz ředitele závodu byla čtveřice francouzů zatčena. Závod vyhrál Hermann Lang.
Dick do rok starého modelu W154 (s novým motorem M163) usedl až v květnu na okruhu Nürburgring. K jeho smůle nešlo o závod, nýbrž o filmování záběrů do dokumentárního filmu o týmech Mercedes a Auto Union. Na Nürburgringu se vrátil o pár dní později na start Eifel Grand Prix, kde po zničení spojky odstoupil.
Druhým závodem v Dickové sezóně byla Grand Prix Belgie. Chtěl přesvědčit vedení Mercedesu a Neubauera o tom, že si stálé místo v týmu zaslouží. Dick kvalifikoval vůz na pátou startovní pozici. V den závodu začalo hustě pršet a rázem byl do role favorita pasován Caracciola. Dick chtěl jeho neotřesitelnou pozici přeborníka na morku ohrozit. Po startu jel na hranici svých možností, v devátém kole byl čtvrtý, a když Caracciola po dvanácti kolech chyboval výjezdem mimo dráhu, převzal čelo.
Hořící vůz Dicka Seamana po havárii v zatáčce Club Corner
Dick udával tempo závodu a nezdráhal se zvyšovat náskok na druhého Langa. Pod záplavou kapek deště v žádném případě nepolevoval – a to se mu stalo osudným. Ve 22. kole s náskokem půl minuty ztratil kontrolu na vodou zaplavené dráze. Do zatáčky Club Corner, před ostrou pravotočivou vracečkou La Source, vjel až příliš rychle. V místě, kde chyboval i Caracciola, dostal smyk a bokem narazil do stromu. Kokpitem vrazil přímo do kmene stromu a vůz zachvátil požár. Poničená karosérie ho uvěznila v hořící pochodni. Silným nárazem pravděpodobně ztratil vědomí a ven se dostal až za pomocí duchapřítomných diváků a belgického policisty. Krátce nato dorazila k místu ambulance a vážně popáleného Dicka se zlomenou rukou převezla do nemocnice. Na lůžku nabyl vědomí a vtipkoval s Erikou, že ji nebude moci večer doprovodit do kina. Druhého dne se Dick nedožil, ve 26 letech podlehl těsně před půlnocí četným popáleninám.
Velká Británie tak 25. června ztratila svého nejlepšího jezdce 30. let. O to smutnější je fakt, že úspěchy Dicka Seamana bývaly za kanálem La Manche na pokraji zájmu.
DICK SEAMAN 1. část - ZÁVODNÍ SEDAČKA NAMÍSTO KŘESLA DIPLOMATA
DICK SEAMAN 2. část - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POST PILOTA MERCEDESU
DICK SEAMAN 3. část - ŠPATNÝ VÍTĚZ
DICK SEAMAN 4. část - PŘÍLIŠ NEBEZPEČNÁ JÍZDA
Dick Seaman
* 4. 2. 1913
† 25. 6. 1939
Počet startů v závodech Grand Prix
7
Vítězství
1
Pódium
3
Pole-position
1
Nejrychlejší kolo
2
Nejlepší umístění v šampionátu
4. (1938)