O zavedení alternativních nízkonákladových motorů od nezávislých výrobců se už nějakou dobu mluví, jenže odpůrci této varianty vidí jako hlavní potíž ve velkém výkonnostním rozdílu v porovnání se současnými šestiválcovými turbomotory. Todt se ale odvolává na World Endurance Championship ((WEC) a tvrdí, že právě tato soutěž, kde se setkávají Porsche, Audi a Toyota, může být pro řešení situace v F1 příkladem.
"Pochopitelně se nejdříve musíme ujistit, že jsme schopni dosáhnout toho, aby mezi jednotlivými motory byla rovnováha nebo lépe řečeno vyrovnanost. Například WEC dokazuje, že to jde. V současné době tam působí tři výrobci se třemi různými typy motorů: přeplňovaný motor má Toyota, dieselagregát dodává Audi a hybridní čtyřválec Porsche. Takže to může fungovat," vysvětluje Todt.
Francouz hodlá předložit týmům variantu výkonnostně srovnatelného motoru v ceně do 6 milionů $ a věří, že jeho nápad přijmou. "V současné době probíhají konzultace a pokud týmy řeknou, že budou s takovým řešením spokojeny a budou ho chtít přijmout, dostaneme se o krok dál. Navrhneme tuto varinatu Stategické skupině při dalším zasedání a optimisticky předpokládáme, že hlasování bude pro nás úspěšné. Pak už bude mít práci Komise F1 a Světová rada motorsportu," plánuje Todt.
Na otázku veta ze strany Ferrari, které už takovou možnost avizovalo, se vyjádřil Todt následovně: "Veto je něco jako zbraň v kapse. Musíte být opatrní, jak takové právo použít a využívat. Právo veta, jehož chce Ferrari využít, by mělo být uplatněno pouze v případě, že se prokáže postup proti zájmu italské automobilky. A já tvrdím, že snaha navrhnout zákaznický motor není níc, co by bylo proti zájmům této značky."
Todt však připustil, že plán alternativních motorů by nemusel být realizován, kdyby se stávající výrobci zavázali, že cena pohonných jednotek nebude vyšší než 12 000 000 $. "Pokud se na tomto řešení neshodneme, musíme najít jiné východisko, protože vyšší ceny motorů by vedly k úpadkům dalších týmů," varuje Todt.