Všechno se točí samozřejmě kolem pohonných agregátů Ferrari a zejména výkonnosti vozů tovární stáje na rovinkách během minulé sezóny. Italská stáj totiž čelí podezření, že pravidlo stanovující maximální povolený průtok benzínu (100kg/h) dokázala obejít a tím získat nedovolenou výhodu. Ta se měla projevit zejména v ostrých kvalifikačních kolech. Avšak před loňskou VC USA vydala FIA po dotazech ze strany Red Bullu další dodatečnou technickou směrnici, která zjevně Ferrari citelně zasáhla.
Přestože současná technická pravidla píší o povinnosti mít instalován jediný průtokoměr paliva, byly již během testů na základě další technické směrnice všechny vozy vybaveny dalším dodatečným, avšak inovovaným snímačem průtoku paliva. Ten původní měl provádět za sekundu asi 2200 měření, avšak i při této vzorkovací frekvenci zůstala týmům při dodávce paliva pootevřena zadní vrátka, kdy se měřený průtok mohl jevit nižší než jaký byl ve skutečnosti.
"Toto nové zařízení obsahuje technologii anti-aliasingu a kompletního datového šifrování," chlubí se firma Sentronics, dodavatel těchto průtokoměrů. "Technika anti-aliasingu řídí náhodným způsobem, kdy zařízení měření provádí, čímž naprosto znemožňuje jakémukoli dodatečnému dílu se s frekvencí měření synchronizovat. Úplné zakódování zajišťuje pro FIA autentičnost dat a soukromí. Toto eliminuje možnosti, že by tato data byla využita jakožto součást systému zpětné vazby pro zisk konkurenční výhody."
Mercedes, Renault, Red Bull, AlphaTauri, Racing Point, McLaren a Williams - to je seznam stájí, jež mají vážné pochybnosti o legalitě loňských motorů Ferrari. Proti týmu z Maranella nešli jen jejich zákazníci - tedy Alfa Romeo a Haas. Vše odstartovalo zveřejnění stanoviska Mezinárodní automobilové federace, které zmiňovalo tajnou dohodu s Ferrari, ale nikterak nerozehnalo pochybnosti kolem celé záležitosti.
Vše došlo až tak daleko, že výše uvedených sedm soupeřů společně napsalo směrem k FIA s požadavkem, aby byly závěry vyšetřování dostatečně objasněny. Skupinu nespokojených stájí ale nyní opouští hlavní z aktérů Mercedes. Šéf nejmenované stáje řekl dle RaceFans, že Mercedes "byl [za dopisem] tím hlavním hybatelem, pak z toho vycouval a nechal nás na holičkách." Co za stažením se úřadujících šampionů z této společné iniciativy může stát?
Údajně se do celé věci vložil Ola Kallenius, předseda představenstva Daimleru (vlastníka Mercedesu). Ten měl být v kontaktu se svým protějškem z koncernu Fiat/Chrysler Johnem Elkannem. Toto Wolff pak již neměl moc na výběr a celou akci namířenou proti dohodě FIA s Ferrari odpískal. Z italských zdrojů pak prosakuje, že k dohodě došlo mezi Kalleniusem a předsedou představenstva Ferrari Louisem Camillerim.
Německá automobilka Daimler totiž zřejmě spolupracuje s Fiatem na technologiích autonomních vozidel a Elkann má obavy, aby celá kauza veřejně nepoškodila Formuli 1. V příštím roce mají navíc dle pravidel vzejít v platnost také rozpočtové stropy pro jednotlivé stáje. "Jestliže FIA nedokáže pohlídat palivový systém Ferrari, jak chtějí kontrolovat jejich rozpočet?" ptá se jeden ze zbývajích šesti týmů. Ty nyní zvažují další, případně i právní kroky...