Pilot Ferrari během prvního tréninku nedostatečně zpomalil, za což dostal penalizaci a byl na startu odsunut o tři místa zpět. Komisaři byli kritizováni za to, že ovlivnili boj o titul, jenže pravidlo je podle Whitinga jasně dané. Piloti mají na displeji údaje o čase, které v jednotlivých mini-sektorech musí dodržet. Vettel sice zpomalil, ale ne dostatečně.
"Je to jako všechno, co týmy dělají s auty. Chtějí vědět, kam až mohou zajít. Je dán jasný limit, který se dá snadno dodržet. Podle mě šlo jednoduše o chybu jezdce," komentuje Whiting porušení sportovních pravidel (článek 31.6) ze strany německého pilota.
Ta říkají, že piloti se musí během červených vlajek "držet pod minimálním stanoveným časem stanoveným řídicí jednotkou minimálně jednou v každém sektoru traťových komisařů." Úplně stejným způsobem se rychlost monitoruje také po výjezdu safety caru nebo během fáze virtuálního safety caru.
Podle Whitinga by bylo divné, kdyby pro červené vlajky nepoužívaly stejný systém: "Týmy cítily, že šlo o logickou věc, využívat úplně stejný systém. Měli jsme tři případy, kdy se ho piloti nedrželi. Jedním z nich byla chyba, kterou přiznal sám jezdec - Daniel Ricciardo v Austrálii. Estebanovi [Oconovi] se to stalo v Suzuce a Sebovi teď.
Nevím přesně, co dělali nebo proč se nedrželi těch rozdílových časů, zdá se však, že to během safety caru nebo virtuálního safety caru zvládají perfektně. Proto netuším, co se u nich stalo, jestli si to třeba pilot nepamatuje," pokračuje ředitel závodů Formule 1.
Je to naprosto jednoduché: každý světelný panel ukazuje jasnou červenou. Není to tak, že byste i vlastně mohli přehlédnout. Ale on to udělal. Při této příležitosti neodvedl dostatečně dobrou práci," kárá Whiting pilota Ferrari.
Jde podle něj o vážné provinění, za které mají komisaři udělit pět trestných míst. Protože však byli shovívaví již na počátku sezóny u Ricciarda, dali Vettelovi také jen tři trestná místa.
"Pokud někdo nezpomalí za červených vlajek, je to podle mě vážné. Když se na to podíváte bez emocí, jde o špatnou věc, nedostatečně zpomalit při červených vlajkách, ať už se to snažíte jakkoliv omluvit," dodává 62letý Brit, jenž v F1 dohlíží na bezpečnost závodů již od roku 1997.