Dopolední část testovacího programu deseti vozů (jak známo, Sauber se dvoudenního programu neúčastní) byla ve znamení různých zkoušek a prověrek, o kterých jsme průběžně informovali. Nakolik byly změny úspěšné nám naznačí částečně výsledky, každopádně dopolení program měl poněkud překvapivého vítěze.
Jenson Button vyzkoušel dílčí aerodynamické úpravy na svém McLarenu MP4-31 a na nejměkčích pneumatikách dokázal zajet nejrychlejší čas. S minimálním časovým odstupem za ním zůstal Sebastian Vettel, který po rychlém kole evidentně zasvětil dopoledne pátrání po příčinách, proč měl na té samé trati, jenom v závodním režimu značné potíže s rychlostí.
Až v testu se mohl znovu pořádně svést na Circuit de Catalunya Nico Rosberg, který tu v neděli absolvoval pouhé tři zatáčky. Pro dopolední jízdu si vybral středně tvrdé pneumatiky, proto onen odstup. Nicméně průběžný lídr celkové klasifikace byl před obědem nejpilnější. Naopak mezi "nejlínější" se řadil Daniel Ricciardo, který si vyzkoušel modernizovanou pohonnou jednotku Renault, v Red Bullu ovšem nesoucí označení TAG Heuer.
Williams si vysloužil zaslouženou pozornost nasazením nového zadního křídla, které měl možnost vyzkoušet testpilot Alex Lynn. Bylo avizováno, že půjde jen o krátkou zkoušku, navíc na voze byly v přední části použity senzory dodávající vozu zvláštní vzhled. Šlo ale pouze o nezávaznou prověrku, protože rozměry neodpovídají platným předpisům. Tým se snažil tímto způsobem pochopit vyvážení vozu s výhledem na pravidla, která se očekávají od příští sezóny.
Dopolední výsledky testů v Barceloně:
1. Jenson Button (McLaren) 39 kol 1:23,753
2. Sebastian Vettel (Ferrari) 49 kol 1:23,763 - 0,010
3. Nico Rosberg (Mercedes) 54 kol 1:25,099 - 1,346
4. Alex Lynn (Williams) 41 kol 1:26,071 - 2,318
5. Daniel Ricciardo (Red Bull) 31 kol 1:26,086 - 2,333
6. Pascal Wehrlein (Manor) 50 kol 1:26,464 - 2,711
7. Esteban Ocon (Renault) 47 kol 1:26,530 - 2,777
8. Romain Grosjean (Haas) 35 kol 1:26,669 - 2,916
9. Pierre Gasly (Toro Rosso) 38 kol 1:27,795 - 4,042
10. Alfonso Celis (Force India) 34 kol 1:28,570 - 4,817
Odpoledne nejspíš tým Ferrari a Vettel dokázal aspoň zčásti najít ztracený rytmus a sice jen o 0,114 vteřin, ale přesto překonal svůj kvalifikační sobotní výkon. Nejlepšího času prvního dne dosáhl při odpoledních kvalifikačních simulacích na měkké směsi. Stejně zbarvené pneumatiky použil i Nico Rosberg, což mu vyneslo sice horší čas než před samotným závodem, ale nutno také podotknout, že Mercedes absolvoval většinu testovacích kilometrů na středně tvrdé směsi.
Vítěz dopolední části kvalifikace už neměl ambice svůj výkon obhajovat, protože se maximálně soustředil na práci v oblasti aerodynamiky. Zlepšení jsme zaznamenali u Haasu, ale výkon do značné míry ovlivnil fakt, že Grosjean svého nejlepšího času dosáhl na ultraměkkých pneumatikách. Šlo o plánované pokusy, protože americký tým se zaměřil na nastavení vozu vzhledem k různým směsím. Fialové gumy nazul také Wehrlein, který se díky tomu posunul před Ricciarda, jenž se spokojil jen s měkkou směsí a pečlivým testováním nové pohonné jednotky.
Do tábora pilotů využívajících měkkou směs patřil i člen juniorského týmu Red Bullu Pierre Gasly a své postavení těsně uhájil před Alfonsem Celisem za volantem Force Indie, který se sice posunul z posledního místa, ale na Gaslyho nestačil, třebaže měl k dispozici superměkkou směs. Alex Lynn odpoledne odkroužil několik kol s klasickým zadním spoilerem a v samotném finále opět vyzkoušel novinku, možná i proto se propadl testovacím polem na předposlední pozici.
Celkové výsledky testů v Barceloně:
Pozn.: Pouze Jenson Button nepřekonal dopolední čas