Problémy poslední doby, mezi něž se řadí i otázka chaotické kvalifikace, měnící se na poslední chvíli, vede Symondse k přesvědčení, že dokud nebude ustaven nezávislý orgán s mandátem rozhodovat o předpisech F1, problémy budou nadále přetrvávat.
Vezměme si třeba zmíněný problém s kvalifikaci - Symonds se domnívá, že by se mu dalo elegantně vyhnout. "Myslím, že požadavek by měl směřovat víc k F1 než k týmům. Obávám se, že do všeho mohou až moc mluvit... Jak už jsem vysvětlil některým mecenášům, představme si, že jsme ve fotbale a někdo řekne: »Dobrá, potřebujeme nějaká nová pravidla - zeptejme se týmů«. Pokud jste tým s opravdu hodně špatným brankářem, tak na otázku »Jak velkou budeme chtít branku« samozřejmě odpovíte »Co možná nejmenší«. Naopak s excelentním gólmanem, klidně budete hlasovat pro širší branku. Ptáte se, co by mohla F1 udělat, tak tedy dobrá, zeptejme se jí, co chce dělat. Pokud to bude solidní směr, my, týmy, ho budeme následovat."
Bude vyslyšen Hornerův návrh?
Šéf Red Bullu Christian Horner loni vyzval, aby byl jmenován nezávislý odborník, například Ross Brown, který by měl napomoci nasměrovat F1 k lepší pozici. Symonds souhlasí s tím, že by mělo jít o autoritu bez vazby na konkrétní tým - aby nebyl ovlivňován vlastními zájmy - neboť pak by byl zaručen posun F1 kupředu.
"Neexistuje tu žádná nezávislá osobnost, která by dohlížela na to, co je zapotřebí. Ale nemůžeme jenom tvrdit, že je všechno špatně. Tento proces vedení fungoval po většinu doby, kterou jsem v F1 strávil. Není nutně hrozný, ale s nárůstem profesionality ve sportu je nutné mít více a více polarizované názory. Jsou tu týmy, které vládnou obrovskými rozpočty, ty chtějí přesná pravidla. Týmy s obtížemi přežívající budou chtít předpisy volnější. A silnější většinou vyhrají. Pokud bychom měli někoho, kdo nebude hájit zájmy určitého týmu, hodně by se zlepšilo," uzavírá Symonds.