"Myslím, že systém, který nyní máme, je stejný jako ten, který platí od roku 2006," upozorňuje Whiting na to, že určité úpravy motorů byly možné vždy i v době zmraženého vývoje předchozích atmosférických 2,4litrových osmiválců.
Jak se FIA snaží zabránit, aby výrobci pohonných jednotek nezneužívaly povolených úprav k automatickému navyšování výkonu? "Pokud výrobce motorů žádá o změny z titulu spolehlivosti, vždy to vyhodnocujeme, vždy se snažíme rozpoznat, zda to otevírá zpětné vrátka pro získání vyšší výkonnosti."
Výrobci motorů ale v minulosti při úpravách obvykle dokázali při zvyšování spolehlivosti či bezpečnosti navyšovat i výkon. Letos k tomu podle Whitinga ještě nedošlo: "Jsme absolutně přesvědčeni o tom, že změny, které jsme v této sezóně umožnili, vedly čistě ke zvýšení spolehlivosti."
Poté upozorňuje na další prostředek, který jim umožňuje prokouknout případné finty: "Máme možnost konzultovat to se všemi ostatními výrobci motorů. Pokud tedy povolíme určité změny v zájmu spolehlivosti, necháváme to pak kolovat mezi ostatními výrobci motorů. Mají příležitost upozornit na jakoukoliv možnost zneužití zadních vrátek."
Umístění motoru ve voze F1 (foto: Renault Sport F1)