Lotus minulý pátek narušil prezentaci McLarenu, když záměrně ve stejnou dobu na Twitteru vypustil snímek svého nového vozu s velmi netypickým řešením nosu, který obsahuje dva různě dlouhé "kly."
Svým řešením připomíná vůz, jemuž se přezdívalo "mrož" - Williams FW26, který kdysi navrhla Antonia Terziové. Jeho nos však úspěšný nebyl a stáj z Grove ho brzy v sezóně nahradila konvenčnějším řešením.
Bývalý designér vozů F1, který pracoval u Dallary (1982 - 1984), Williamsu (1985 - 1988), Ferrari (1989, 1990), kde působil v roli hlavního designéra šasi a aerodynamiky, či u Lotusu (1991) - Enrique Scalabroni, však nový Lotus E22 kritizuje.
Williams FW26 z roku 2004 (foto: Williams F1 Team)
"Řešení je originální a velmi zvláštně interpretuje pravidla omezující přední část. Velmi to připomíná mroží nos Williamsu FW26 z roku 2004. Je také zajímavé, že dva zuby nsou jsou asymetrické," popisuje Scalabroni pro Omnicorse.
"Samozřejmě, že z aerodynamického pohledu by to mohlo mít určité výhody. Patrik Head [tehdy technický ředitel Williamsu] mi řekl, že data z aerodynamického tunelu byla excelentní, když je srovnávali s konvenčním nosem, stejné výsledky se však na dráze nedostavily," vzpomíná bývalý designér na dobu před 10 lety.
Totéž ale věstí i Lotusu pro letošní sezónu: "Přední část [Lotusu E22] bude vytvářet silnou nedotáčivost, díky které bude auto při rychlých změnách směru nestabilní. Oba přední konce jsou velmi dlouhé a budou vytvářet moment, kdy bude jezdec pociťovat při zatáčení volantem podivnou reakci. Bude to mít efekt jako ploutev."
Lotus E22 shora (foto: Lotus F1 Team)
Lotus s novým vozem E22 na první předsezónní testy tento týden do Jerezu nedorazí, poprvé si jej vyzkouší až za měsíc v Bahrajnu, což týmu může velmi chybět. Jezdit s ním letos budou Romain Grosjean a Pastor Maldonado.