Začneme u suverénních vítězů - u Red Bullu. Mark Webber odvedl opět fantastickou práci a vyhrál Velkou cenu Monaka. Jeho forma stoupá a Sebastian Vettel se dostává do jeho stínu, zřejmě mu více vyhovují vylepšení vozu, která představily v Barceloně.
Pro Webbera se jednalo o milník jeho kariéry - dokázal, že porážet svého týmového kolegu umí, a sám popsal neděli jako nejlepší den své dosavadní kariéry. O víkendu porazil mladšího kolegu v kvalifikaci a závod, v němž zajel nejrychlejší kolo Vettel, si bezpečně pohlídal. Po zajetí safety-caru mu vždy dokázal ujet.
Christian Horner v sobotu přiznal, že jeden z cílu jeho týmu pro letošní rok byl: bezpodmínečně vyhrát Velkou cenu Monaka - což se jim s přehledem povedlo. Sezóna ještě zdaleka není u konce, ale 6 vítězství v kvalifikaci v 6 závodech, z nichž polovinu dotáhli do vítězného konce, plus obrovský náskok v rychlosti na své soupeře (zejména ve třetí části kvalifikace), to hovoří za vše. Ostatním týmům se možná podaří trochu snížit ztrátu, o titul si to nicméně letos podle mne rozdají piloti Red Bullu.
Robert Kubica si v Monaku se svým Renaultem vedl také překvapivě dobře. V sobotní kvalifikaci Vettela porazil a dokázal se jej držet po celý závod. Zaváhal pouze na jeho startu, kdy měl pomalejší rozjezd ze špinavější strany a Němec se dostal před hned na počátku. Nebýt Webberovy dominantní formy či Alonsovy stíhací jízdy, nebál bych se ho označil za nejlepšího muže víkendu.
Srovnávat jeho výkony s výkony Vitalije Petrova postrádá zatím smysl. Nezkušený Rus první rok ve Formuli 1 sbírá zkušenosti, v Monaku jej navíc postihly technické problémy, kvůli nimž jel do boxů jako jediný z klasifikovaných pilotů dvakrát a nakonec v nich raději 5 kol před cílem skončil.
Tab. č. 1 - Srovnání dle výsledků v kvalifikaci
Fernando Alonso byl dalším mužem, který se o víkendu staral o palcové titulky v novinách. Začalo to chybou ve třetím tréninku, po níž zcela odepsal šasi svého Ferrari a nemohl nastoupit do kvalifikace. Po startu závodu na super-měkké směsi mu nahrál výjezd safety-caru v prvním kole - Španěl v něm ihned zavítal znovu do boxů, přezul na tvrdou směs, na níž vydržel celý závod - byť mu v jeho závěru očividně chyběla přilnavost.
Vypořádal se s vozy nováčků a nebýt delšího souboje s Di Grassim, který se táhl několik kol, zřejmě by dojel do cíle i před McLarenem Lewise Hamiltona. Alonso se posouval neustále výše s tím, jak piloti zajížděli do boxů, nahrály mu i další výjezdy safety-caru.
S Felipem Massou se ho těžko srovnává. V trénincích do Alonsovy nehody byl pomalejší, během víkendu však nedělal chyby, vybojoval si v kvalifikaci slušné čtvrté místo, zajel čtvrtý nejrychlejší čas a na čtvrtém místě také právem dojel do cíle. V závodě nic mimořádného nepředvedl, ovšem v ulicích Monte Carla pro to ani prostor neměl.
V duelu u McLarenu si v kvalifikaci poradil Lewis Hamilton se svým kolegou, který však měl smůlu - kvůli velké chybě jednoho z mechaniků, jenž zapomněl odstranit krytku z přívodu vzduchu k chladičům v bočnici, musel svůj monopost odstavit již na počátku třetího kola. Button prozradil, že o chybě věděli již během kola, kdy najíždějí na rošt (formation lap), ale mysleli si, že to zvládnou. Přehřívání za zpomalovacím vozem jim ale udělalo škrt přes rozpočet.
Hamilton v závodě dojel pátý, což bylo možná víc, než si na trati, která MP4-25 vůbec neseděla, zasloužil. Zajel až desáté nejrychlejší kolo, v závěru se trápil s vysokou teplotou brzd, Alonsa na opotřebovaných pneumatikách však za sebou udržel.
Tab č. 2 - Srovnání dle nejrychlejších kol v závodě
Nico Rosberg porazil Michaela Schumachera v kvalifikaci, spokojen po ní ale nebyl vědom si toho, že ji mohl zajet lépe. Na startu závodu se před něj dostal Schumacher, v Sainte Devote byl nicméně trochu široký a přes oba Mercedesy se přehnal Barrichelův Williams, na kterého později vyzrál díky vůbec nejrychlejší (3,8 vteřiny) zastávky v boxech.
Schumacher zajel v závodě rychlejší kolo než jeho mladší kolega. V poslední zatáčce nasadil ke kontroverznímu předjížděcímu manévru na Alonsa, o této situaci toho napsalo již víc než dost. Po šestém podniku sezóny můžeme říci, že Schumacher se vzpamatovává a Rosbergovi pěkně zatápí.
U stáje Force India poprvé letos v kvalifikaci porazil Vitantonio Liuzzi Adriana Sutila. V závodě byl však Němec viditelně rychlejší, před Liuzziho se dostal během zastávek v boxech a dojel před ním. Indická stáj díky dobrým výkonům svých pilotů v rámci možností v Monaku oslavila první dojezd na bodech s oběma vozy.
U nových týmů si vedl nejlépe španělský HRT, když Karun Chandhok jezdil dokonce před Lotusem Jarna Trulliho, než ho pár kol před koncem nabral při nesmyslném pokusu o předjetí v La Rascasse. Nováčci stále bojují se spolehlivostí, v Monaku nebyli u žádného z nich klasifikovány oba vozy.
V kvalifikaci je to u Lotusu vyrovnané, ve Virginu ale pokračuje převaha Tima Glocka, jenž zatím vždy svého kolegu Lucase di Grassiho porazil. V HRT má o něco navrch Bruno Senna, jenž pro závod zvolil podobnou strategii jako Alonso - brzkou první zastávku (ve druhém kole) s cílem dojet až do cíle. Plány mu ale zhatila porucha hydrauliky zhruba 20 kol před cílem.
Tab. č. 3 - Srovnání dle průměrného času na kolo v závodě
Při výpočtu průměrného času na kolo v závodě jsem nebral v úvahu první kolo, které má každý pilot jinak dlouhé, kola, v nichž stavěli v boxech (in-lap a out-lap) a kola za safety-carem. Jedná se tedy o čistou závodní rychlost. V úvahu jsem bral pouze týmy, jejichž oba piloti byli klasifikováni.
Výsledky z Monaka si můžete prohlédnout zde; fotogalerie zde.