Testovat, nebo netestovat?

Pavel Šašek, 4. srpna 2011, 10:36 Google+

Testování během sezony je již několik let zakázáno, týmy však projevily zájem o úpravu tohoto pravidla. Již od VC Německa se o tom hodně debatuje a testování se nebrání ani Jean Todt, prezident FIA.

Počet komentářů:  8 komentářů (Poslední 10.08. 14:09) Napište svůj názor
Bertolini, Andrea

Bertolini, Andrea | foto: Scuderia Ferrari

Sdílejte článek

Ať už jde o jezdce, jejich šéfy, mechaniky, inženýry, fanoušky...Formule 1 je pro všechny z nich vášní. Vše musí být perfektní, motorhome v paddocku, naleštěné vozy i jejich nastavení. Přitom většina novinek se na trati vyzkouší až s prvním pátečním tréninkem. 

Nebylo tomu tak vždy. Ještě před pěti lety se testovalo jako o život. Týmy najezdily tisíce testovacích kilometrů, aby mohly přesně vyladit všechny detaily nastavení vozu. Větší týmy dokonce měly speciální skupinu zaměstnanců, tzv. testovací tým, který se věnoval pouze testování. To však znamenalo také obrovské výdaje.

Proto bylo testování napřed omezováno, potom během sezony úplně zakázáno. Týmy nyní mohou testovat pouze před sezonou, případně smějí otestovat vůz na rovince a to podle přesně daných pravidel a jen v omezeném množství.

Michael Schumacher, neoficiální král testování z dob, kdy si každý testoval, jak se mu zachtělo.

V tomto ohledu si týmy nepomohou ani během demonstračních jízd pro veřejnost, kterými je známý např. Red Bull, který často pořádá své road show v různých částech světa. V těchto jízdách se totiž nesmí použít aktuální vůz a musí se jet na speciálních pneumatikách, odlišných od těch, na kterých se jezdí závody.

Podívejme se na několik čísel z doby, kdy se ještě testovalo. V roce 2005 stáj Ferrari během 155 dní ujela 75 000 testovacích kilometrů. V roce 2006 najel Michael Schumacher, mimochodem jeden z největších příznivců testování, 17 000 testovacích kilometrů, přičemž v závodech odjel pro Scuderii jen 5 200 kilometrů. V letošní sezoně testovalo Ferrari jen 15 dní, během kterých zvládlo 7 000 testovacích kilometrů, Schumacher v Mercedesu ujel jen 3 200 km, to je opravdu velký rozdíl. 

Vzhledem k tomu, že je zimní testování jedinou možností, jak vůz otestovat, všichni pracovali naplno. I když má zákaz testování během sezony na týmy pozitivní vliv co se týče rozpočtů, ohledně úprav pravidel a novinek už je tomu jinak. Po změnách v pravidlech ohledně foukaných difuzorů před VC Velké Británie neměly týmy jak zjistit, nakolik je změna ovlivní. To je samozřejmě pro každý tým velice nepříjemná situace, pouze podle odhadů se totiž závodit nedá.

Český jezdec Josef Král při testu nováčků v Abú Zabí

Testování bylo také skvělou příležitostí, jak otestovat mladé jezdce. Ti však v dnešní době téměř nemají šanci zkusit řídit vůz F1. Při již zmíněných demonstračních jízdách moc zkušeností neposbírají, protože tam se nejezdí závodním tempem. Jedinou šancí je tedy některý z oficiálních testovacích dní, ale to spíš tým potřebuje, aby si na vůz zvykli závodní jezdci. Zbývá tak test pro nováčky, který je ale jen jednou do roka. Nebo páteční tréninky.

V prvním pátečním tréninku je možné nahradit jednoho z pilotů týmu testovacím či náhradním jezdcem týmu, pokud má superlicenci, potřebnou pro jízdu s vozem F1. To však k nabrání zkušeností také moc nepomůže, týmy se tak v případě potřeby nahradit některého z pilotů pro kvalifikaci a závod uchylují k angažování zkušených pilotů.

To jsme letos zaznamenali při VC Kanady, kterou místo Sergia Péreze odjel Pedro De la Rosa, který je normálně testovacím jezdcem McLarenu. Esteban Gutierrez, třetí jezdec Sauberu, neměl dost zkušeností s vozem. Pro tým bylo výhodnější půjčit si De la Rosu, i když si musel zvykat na úplně jinou techniku, než jakou měl u McLarenu.

I Renault zažil takovou situaci, po havárii Roberta Kubicy. Tento tým sice má hodně testovacích a náhradních pilotů, ale když bylo potřeba zraněného Poláka nahradit, nedostal šanci žádný z nich, náhradou se stal zkušený německý veterán, Nick Heidfeld.

Možností k testování opravdu není mnoho, týmy tedy před sezonou testují, jak to jen jde.

To je samozřejmě z dlouhodobého hlediska špatně, protože zkušení veteráni zde nebudou navěky, jednou pověsí helmu na hřebík a v takových situacích bude muset zasáhnout někdo jiný. Mladíci bez zkušeností...Tuto situaci si uvědomuje i prezident FIA, Jean Todt. Ten již během letošní VC Turecka začal o možnostech testování během sezony mluvit. Znovu se diskuse rozhořely během VC Německa a zdá se, že všichni chtějí testování zpět. Zbývá jen doladit přesné podmínky.

Testování bude potřeba i kvůli novým motorům, které přijdou v roce 2014. Přeplňované 1,6l šestiválce prostě bude potřeba vyzkoušet, protože od současných atmosferických 2,4l V8 motorů se dost liší. 

K celému problému se vyjádřil i Jonathan Neale z McLarenu.

"Ano, podpořili bychom to. Ale před lety jsme testování zakázali jako součást Dohody o omezení zdrojů. Přestavěli jsme kvůli tomu náš tým, úplně jsme rozpustili testovací tým. 

Bylo by to tedy složité, zkoušet mladší inženýry a mechaniky, kteří s takovou formou testování nemají zkušenosti. Navíc, ty náklady, na cestování a všechny ty věci okolo, by byly enormní. Myslím, že jsme se dostali ke zlomovému bodu, jak již v jednom z předchozích rozhovorů naznačil Ross Brawn. Než cokoli odsouhlasíme, musíme myslet na naše zaměstnance, jejich rodiny. Nesmí toho na ně být moc."


Esteban Gutierrez nemohl nahradit Sergia Péreze, nemá totiž s vozem F1 zkušenosti. 

Je tedy pravděpodobné, že pokud k obnovení testování dojde, rozhodně nepůjde o neomezené testy, jako před lety. Šlo by o několik vyhrazených dní během sezony. Ubylo by však i předsezonních testů.

"Pokud by bylo cílem tohoto testování dát šanci mladým jezdcům a mechanikům, byl bych jednoznačně pro. Pokud by se to ale znovu mělo dostat do bodu, kdy se neustále testovaly pneumatiky, nové součástky apod., rozhodně by to nebylo dobře."

Přesné detaily ještě sice nikdo nezveřejnil, ale je jasné, že o povolení testování během sezony se usilovně jedná. Jak dlouho však budou jednání trvat a jestli se vůbec testování znovu povolí, nelze v tuto chvíli říct, ani odhadovat.

 

 

Vytisknout

Diskuze: Testovat, nebo netestovat?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 8, poslední 10.08.2011 14:09 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 8 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Red Bull bude muset zabrat, soupeři mu dýchají na záda

Monako bude podle Marka pro Red Bull náročnou výzvou, varuje před McLarenem i Ferrari

Speciální zbarvení McLarenu pro GP Monaka jako pocta Ayrtonovi Sennovi

McLaren vzdává hold Sennovi, do Monaka přijíždí ve speciálním zbarvení + VIDEO

Carlos Sainz přijíždí do boxů po svém vítězství v Austrálii

"Mohli jsme vyhrát," lituje Ferrari po nasazení novinek v Imole. Leclerc viní Red Bull a McLaren z 'podivností'

Lando Norris se stává sběratelem trofejí (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě: GP Emilia Romagna - Norris lituje, ostatní doufají

George Russell prohrál týmový duel, ale získal bod útěchy

GP Emilia Romagna: Podruhé se šok nepovedl, Verstappen se spasil na cílové čáře

Max Verstappen získal v Imole osmou pole-position v řadě, jako druhdy legendární Ayrton Senna

PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Verstappen opěvuje úspěch, McLaren mu chce řádně zatopit

Piastrimu úspěch na Imole poněkud zhořkl (ilustrační foto)

Pořadí na startu GP Emilia Romagna se mění, Piastri přišel o první řadu

Sergio Pérez si připsal další nepovedený výkon

GP Emilia Romagna: Verstappen poosmé v řadě na pole-position, Ferrari zklamalo

Fernando Alonso si před kvalifikací řádně zkomplikoval život

McLaren vyhrál v dramatickém závěru poslední, dvakrát přerušený trénink

Nico Hülkenberg si vyzkoušel trať v Imole vůbec poprvé ve své kariéře (ilustrační foto)

Leclercova nadvláda pokračuje i v druhém tréninku, Cunoda velkým překvapením

  • Pátek

    • 1. Trénink (13:30 - 14:30)
    • 2. Trénink (17:00 - 18:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (12:30 - 13:30)
    • Kvalifikace (16:00)
  • Neděle

    • Závod (15:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. LECLERC, 3. ... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Force India

Sutil: Spa a Monza budou našimi nejlepšími závody

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. PROHLÁŠENÍ po závodě: GP Emilia Romagna - Norris lituje, ostatní doufají

  2. Ferrari do Imoly přivezlo velká vylepšení, Leclerc před nimi varuje

  3. PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Verstappen opěvuje úspěch, McLaren mu chce řádně zatopit

  4. GP Emilia Romagna: Verstappen poosmé v řadě na pole-position, Ferrari zklamalo

  5. GP Emilia Romagna: Podruhé se šok nepovedl, Verstappen se spasil na cílové čáře

  6. Leclercova nadvláda pokračuje i v druhém tréninku, Cunoda velkým překvapením

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud