Nedá se přehlédnout, že za poslední roky se vydala Formule 1 po technické stránce o hodný kus kupředu. Největší technologické změny se přisuzují oblasti motorů, zvláště pak vystřídání osmiválcových motorů šestiválcovými hybridními agregáty. A to je podle šestačtyřicetileté vedoucí švýcarského týmu Sauber jeden z kamenů úrazu.
"Formule 1 se dostala do stádia, kdy je v určitých oblastech přetechnizovaná. Tak, že i lidé podílející se na jejím běhu některé věci docela nechápou. Opravdu něco takového potřebujeme? Myslím si, že ne. Tohle není technický svět. Dokonalost v této oblasti je součástí F1, ale musí být vyvážena i jinými aspekty," domnívá se Kaltenbornová.
Její slova ale ne tak docela korespondují s tím, co naznačil poslední velký průzkum mezi fanoušky F1. Oproti roku 2015 má stále více fanoušků zdůrazňuje technologický význam Formule 1 - přesně o 19,1 % více. Jako klíčovou vidí technickou dominanci v F1 80 % příznivců.
Kaltenbornová, podobně jako Ross Brawn, zastává ideu, že by se F1 mohla stát "otevřenější" fanouškům po vzoru série NASCAR, kde probíhají technické přejímky před kvalifikací a závodem ve formě on-line reportáže. Kaltenbornová se staví za názor, že odtajnění některých podrobností by rovněž vedlo k větší konkurenceschopnosti.
"Jednalo by se o dobrý tah, protože můžete našemu sportu nahlédnout pod pokličku a stát se jeho součástí. V opačném případě se budete dívat jenom z dálky, buď v televizi, nebo přes plot. A to by se mělo změnit. Existuje příklad jiných sportů, které se po podobném přístupu staly zajímavějšími. I my bychom se měli více otevřít," dodává Kaltenbornová.