Naši čtenáři mohou namítnout, že o přidělování Grand Prix rozhodují především možnosti pořadatelů. Jenže jak jsme se v minulosti přesvědčili v případě Koreji, Indie či Turecka, zdaleka to nestačí. Pokud chybí dostatečné divácké zázemí a podpora, pak se asi jen málokterý promotér bude jako klíště držet pořádání Grand Prix s tribunami zejícími prázdnotou.
Holanďané patřili roky k tradičním pořadatelům Grand Prix. "Písečné duny" v Zandvoortu byly svědky mnoha zajímavých soubojů, bohužel i dvou velkých tragédií: v roce 1970 tu v důsledku technické závady zahynul Piers Courage (pečlivé zkoumání vraku potvrdilo, že Brit byl na 96 % mrtev už při nárazu jeho de Tomasa do bariéry, takže následný požár nebyl příčinou jeho smrti), o pouhé tři roky později před zraky mnoha milionů televizních diváků skonal v plamenech nováček Roger Williamson. Hrůzostrašný dokument se stal jedním z hlavních bodů výborného italského filmu Formula uno: febbre della velocità (1978).
Proti Zandvoortu se vznášely protesty zejména z toho důvodu, že leží na samém mořském pobřeží a jemný písek trať vytrvale zanášel dráhu a působil pilotům značné potíže. Konec ve Formuli 1 zaznamenali Holanďané v roce 1985, poslední závod a shodou okolností poslední Grand Prix v životě tu vyhrál Niki Lauda. Poté se onen písek začal symbolicky snášet na samotnou Grand Prix. Zástupci tulipánů, dřeváků a větrných mlýnů dlouho neměli solidního zástupce - Jos Verstappen při vší úctě do širší špičky neprorazil a jména jako Huub Rothengatter, Christijan Albers, Robert Doornbos či Giedo van der Garde (pokud bereme v úvahu období od konce holandské Grand Prix) díru do světa neudělala.
Jeden z klasických závodů, rok 1977: kolize Andretti-Hunt v čase cca 1:30
Nástupem meteoru zvaného Max Verstappen se situace dramaticky změnila. Vůbec první pilot z Holandska, který vyhrál Grand Prix, rapidně zvýšil zájem veřejnosti o Formuli 1, což se odrazilo i v přístupu odpovědných míst k posouzení možnosti opětovného pořádání závodů F1 na okruhu Zandvoort, kde se v současné době jezdí závody F3 a jedno klání německé série DTM.
Pokud k návratu dojde, může to být cesta možná hodně dlouhá, ale zdá se, že ji Holanďané berou vážně. Podle listu Haarlem Dagblad okruh zástupci okruhu začali pracovat na studii možné realizace úprav pro závody F1 z hlediska modernizace infrastruktury a současných standardů F1, samozřejmě i po stránce finanční, zda by návrat do světa Grand Prix měl svůj smysl a byl rentabilní.