Při posledních schůzce Komise F1 v Paříži (24. listopadu) byly prezentovány první počítačové snímky vozů pro rok 2017. Původní návrh Red Bullu doplnily poznatky expertů FIA a inženýrů z řad konkurenčních týmů.
Širší pneumatiky - jak a na čem testovat?
Pneumatiky budou vpředu o 55 mm širší, celkem tedy 300 mm, zatímco vzadu jejich šířka naroste ze současných 325 mm na 400 mm (+ 75 mm). Kola ale zůstanou 13".
Pirelli má ale obrovský problém. Nikdo jim nechce poskytnout ani současný vůz, co teprve s testováním pneumatik pro neznámé podmínky, pro něž monoposty teprve vznikají? Řešením by bylo koupení drahé testovací stolice, to ale Italové kvůli ceně odmítají. V příští sezóně místo toho požadují rozsáhlý testovací program s širokými pneumatikami.
"Použití starších modelů s vyšším přítlakem nemá smysl, protože vyvážení vozů bude odlišné," upozorňuje Andy Green z Force Indie. S nastavením vyššího přítlaku by musela být také odlišná geometrie zavěšení a výsledky by nebyly adekvátní.
Rozměry vozů 2017
Celková šířka vozu vzroste z 1800 mm na 2000 mm (2 metry), nos se prodlouží o 200 mm.
Přední křídlo bude o 15 mm širší, celkově tedy 180 cm. Nově bude prohnuté směrem dozadu ve tvaru šípu, proto z pohledu zepředu jeho bočnice končí tam, kde dnes, ovšem blíže předním pneumatikám.
Zadní křídlo se rozšíří z 800 na 950 mm, jeho nejvyšší část se ale bude moci nacházet o 145 mm níže - pouze 800 mm nad referenční rovinou vozu.
Přítlak naroste zejména díky mnohem většímu difuzoru, který se svou výkonnosti vrátí před rok 2014. Začínat bude 330 mm před zadní poloosou (nyní zároveň s ní). Zvětší se i jeho hloubka - odtoková hrana se zvýší ze 125 mm na 220 mm.
Rozměry pro deflektory pod nosem se nemění, týmy ale dostanou více volnosti v oblasti bočnic. Rozvor omezen nebude, limitovat jej však bude určená plocha podlahy mezi přední hranou kokpitu a zadní poloosou.
Přítlak by se měl díky úpravám za dva roky zvýšit až o 30 %, tj. o 100 bodů, přičemž odpor vzroste jen o 10 bodů. Vozy se tak dostanou blízko nejvyšším úrovním v historii Formule 1.
To ale předjíždění neusnadní - právě naopak, jak jsme vás již dříve informovali. Auta budou moci brzdit později a budou citlivější na turbulence, jízda v závěsu v zatáčkách proto bude ještě náročnější.
I když se některé detaily ještě mohou změnit, na základních rozměrech se už týmy po měsíce trvajících diskusích dohodly.
Zrychlení a náročnější ovládání
Cílem je vozy zrychlit až o šest sekund na kolo a ztížit jejich řízení. To je podle šéfa výkonnosti Williamsu Roba Smedleyho velmi důležité.
"Vozy se dnes ovládají mnohem snadněji, o tom není pochyb. Pokud se řídí příliš snadno, pak zřejmě nevidíme rozdíl mezi přirozeně talentovanými piloty a těmi průměrnými. Nejsou fyzický náročné, brzdí se mnohem dříve, rychlostí v zatáčkách jsou pomalejší a techniky snadnější," říká Smedley.
Vizualizace možného vzhledu budoucího Mercedesu pro rok 2017, jak ji pro F1news.cz poskytl automobilový designér Marco van Overbeeke, jehož stránky najdete zde: www.marcovanoverbeeke.nl nebo www.behance.net/marcovanoverbeeke.