Dvaačtyřicetiletý rodák z rakouského Waidhofenu, který působil ve Formuli 1 mezi roky 1997 a 2007 tvrdí, že pokud by došlo k masivnímu zvýšení přítlaku, mohla by rychlost vzrůst až na 450 km/h. Bylo by ovšem nezbytné, aby se tak stalo pouze v případě, že bude možnost zranění pilota snížena na minimum.
"Pokud bych měl být vizionář F1, chtěl bych, aby vozy byly stále bezpečnější, ale také se zasazuji o to, aby byly nadále rychlejší. Mluvím o způsobu jak být rychlejší, protože můžeme zkonstruovat vůz, který pojede 450 km/h a bude mít větší přítlak. S takovým autem, pokud bude dostatečně bezpečné, můžeme závodit na těch nejextrémnějších závodních tratích, třeba i ve městě," předestírá svou představu Wurz.
Předseda GPDA letos lobboval za zavedení ochrany kokpitu už od příští sezóny, ale nakonec bylo toto řešení odloženo na rok 2018. Wurz se domnívá, že další tlak v oblasti bezpečnosti by mohl vymazat řadu současných pravidel, které podle jeho názoru dělají šampionáty pro fanoušky méně atraktivní.
"Nebudeme nuceni mít únikové zóny, takže by tím odpadla spousta dohadů, jestli někdo jednal v rozporu s pravidly, čemuž stále méně lidí rozumí. Základním aspektem by měl být fanoušek, který se doma zamyslí a řekne si: »Nikdy bych nezvládl to, co ti nejodvážnější a nejtalentovanější piloti dokáží.« Pak se nebude zajímat o zbytek. Musí se vybudit jeho nitro. A my jste se od vzrušujících závodů dost vzdálili. Pokud nebudou vozy bezpečné, závodní ředitel musí přijmout opatření, aby neskončil ve vězení, kdyby se něco náhodou stalo - to je pak cesta do slepé uličky. Takže můj názor je takový - udělejme auta bezpečnější a mnohem agresivnější, protože to je možné, aniž by byl ohrožen lidský život. Závodění bude vždy nebezpečné, zvláště při takových rychlostech, ale můžeme pracovat proti faktoru pravděpodobnosti," vysvětluje Wurz.
Pokud by se ale Formule 1 rozhodla pro toto řešení, sám Wurz připouští, že by to byl - lidově řečeno - běh na hodně dlouhou trať.
"Je to spíš dlouhodobý výhled, rozhodně ho nelze ztotožnit s některými krátkodobými návrhy z lidí, kteří jsou kolem Formule 1. Nejsem si jistý, jestli mám pravdu, ale mohli bychom o tom přemýšlet jako skupina," dodává Wurz.