Ještě k trestům v Soči. Někdo se vzteká, jiný zatne zuby a bojuje

Robert RoBertino Pavelka, 28. září 2020, 00:55 Google+

Tresty v rámci ruské Grand Prix vyvolaly hodně rozdílných názorů a debat. A také reakce, které mohou do jisté míry naznačit i něco o těch, kteří onu nepopulární penalizaci slízli. Ostatně podívejme se do tábora Mercedesu a Renaultu.

Počet komentářů:  50 komentářů (Poslední 29.09. 21:48) Napište svůj názor
Daniel Ricciardo se v Soči dokázal poprat s vlastní chybou

Daniel Ricciardo se v Soči dokázal poprat s vlastní chybou | foto: Renault Sport F1

Sdílejte článek

Nejdřív Lewis Hamilton.

Dostal dva pětivteřinové tresty za zkoušky startů v prostoru výjezdu z boxů, a v první fázi také dva trestné body do závodní licence. Trest deseti vteřin si odpykal při své zastávce v 17. kole, poté se posunul z 11. místa na třetí pozici, na níž setrval až do cíle. 

Po závodě stewardi pohovořili s Hamiltonem a týmem Mercedes a nakonec provedli úpravu postihu. Usoudili, že připočtení dvou bodů bylo nepatřičné a z Lewisovy karty je zase odmazali. "Po závodě stewardi vyslechli názory pilota i týmu. Bylo jim sděleno, že šlo o týmový pokyn pro pilota, kde může zkoušku startu provést. Na základě tohoto zjištění stewardi zrušili penalizaci v podobě trestných bodů, protože se domnívali, že jde o nepatřičný trest - tým byl postižen sankcí 25 000 €. Jistě, byl to on, kdo pilotoval vůz, nicméně zásadním faktorem byla instrukce týmu, aby zkoušku provedl v daném místě, proto se komisaři rozhodli pro revizi svého rozhodnutí," vysvětlil celý případ Michael Masi.

"Místo, kde lze zkoušku startu provést, je pro každý okruh specifické a je podrobně popsáno v pokynech pro danou Grand Prix. Ve všech ostatních případech Lewis s ostatními piloty vyhověl podmínkám uvedeným v poznámkách v souladu s pokyny ředitelství závodu. Důvodem, proč určujeme tento prostor, je bezpečnost všech pilotů. Všichni vědí, oč se tam jedná, proto je to místo vybráno záměrně. Obecně není nikde vyznačen - třeba čarami - nějaký prostor, pouze specifikujeme místo. Jak jsem uvedl, pro každý okruh to je specifické. Z této perspektivy je to jenom malá chyba," pokračuje Masi. 

img-responsive

Lewis Hamilton svou špatnou náladu vůbec neskrýval | foto: Pirelli

Každopádně Lewis byl tradičně rozčilen a neváhal použít poměrně tvrdé obvinění, že za vším je jasný záměr ho zastavit všemi prostředky. "Musím se na pravidla pořádně podívat, v čem jsem se přesně provinil. Ale tvrdím, že v minulosti nikdo nedostal dvě penalizace 5 vteřin za něco tak nicotného. Nikoho jsem neohrozil. V minulosti jsem podobné zkoušky prováděl na všech tratích a nikdo se nad tím nepozastavil. Trest je přísný, to se dalo čekat. Chtějí mě pozastavit, ale to je v pořádku. Ale já sehnu hlavu a budu se soustředit - uvidím, co bude dál," ulevil si Brit při rozhovoru pro Sky Sport F1.

"Z mého hlediska je to stále velmi přímé - pokud má Lewis, nebo kterýkoli další pilot nějaký problém, jak už jsem říkal dříve, jsem připraven s nimi hovořit. Mé dveře jsou stále otevřené a budu víc než rád, když si s nimi pohovořím. Zároveň však podotýkám, že máme povinnost dohlížet na pravidla. Stewardi jsou nezávislým tribunálem, který o nich rozhoduje. V tomto případě došlo k porušení pravidel a bylo jedno, jestli se jedná o Lewise Hamiltona nebo kohokoli z ostatních 19 pilotů. Při každém přestupku bude komise posuzovat skutkovou podstatu, spravedlivě s ohledem na okolnosti a s přihlédnutím ke všem klíčovým prvkům," dodává Masi.

img-responsive

Daniel Ricciardo se nenechal trestem otrávit | foto: Renault Sport F1

A nyní Daniel Ricciardo

Oba Renaulty najely do 25. kola a před zatáčkou 2 Ocon značně zmírnil tempo, aby se Ricciardo mohl dostat dopředu. Australan však situaci nezvládl a vyjel mimo vymezenou trať. Vrátil se na dráhu těsně před Oconem a později dostal od komisařů pětivteřinový trest. 

"Když mi inženýr Karel Loos sdělil, že jsem dostal trest, uznal jsem, že to byla moje chyba. Musel jsem ten čas dohnat. Řekl jsem, že pojedu rychleji, abych se pokusil ztrátu smazat. Tušil jsem, že budu potrestán, beru za to plnou odpovědnost. Zablokoval jsem brzdy a vyjel mimo trať, takže když mi to Karel potvrdil, už jsem s tím tak nějak počítal. Jediný způsob, jak ten trest odčinit bylo přidat a udržet si náskok na Leclerca. Zpětně to vlastně mělo ten účel, že mi pod zadkem hořela koudel, proto jsem do toho šel. A pořád jsem byl v pohodě. Proto si myslím, že to byl dobrý závod," vysvětlil okolnosti svého postihu Ricciardo.

Aniž by měl kdokoli tendenci něco hodnotit, nelze si nevšimnout diametrálního rozdílu v přístupu obou pilotů. Ricciarda trest "nakopnul" a nakonec své místo uhájil, Hamilton po zastávce v boxech a sdělení, kolik ztrácí na Verstappena jenom lamentoval, že ho tým povolal do boxů příliš brzo a že ho vlastně nějaké vteřiny vůbec nezajímají... 

Vytisknout

Diskuze: Ještě k trestům v Soči. Někdo se vzteká, jiný zatne zuby a bojuje

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 50, poslední 29.09.2020 21:48 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 50 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Alexander Albon a Jenson Button před závodem v Silverstone

Mistr světa Jenson Button se stal hlavním poradcem týmu Williams

Sergio Pérez po závodě v Turecku

Chyběla mi příležitost, teď ji mám, říká Pérez. Věří si na titul?

Carlos Sainz v rudém

Leclerc a Sainz budou s Ferrari testovat už příští týden

Start závodu v Bahrajnu

Rozhodnuto o předsezónních testech. Jak se Domenicali staví k počtu závodů?

Alfa Romeo představení nového auta chystá v Polsku

Poprvé v Polsku! Alfa Romeo oznamuje datum a místo představení nového vozu C41

George Russell při pátečním tréninku v Sáchiru

Wolff objasňuje volbu Mercedesu. Proč nepodepsal Russella?

Dočká se letos Verstappen s Red Bullem poháněným Hondou konečně titulu?

Honda má jasný cíl: s F1 se chce rozloučit titulem!

Lewis Hamilton za 14 sezón v F1 vystřídal pouze dvě značky

Přestupy pilotů F1 dříve a dnes. Co se změnilo a proč?

Robert Shwartzman, Callum Ilott a Mick Schumacher (vpravo) ve Fioranu

Villeneuve ostře kritizuje jezdeckou akademii Ferrari. Co mu vadí a koho naopak chválí?

Helmut Marko se Sebastianem Vettelem

Vettel mohl jezdit opět za Red Bull místo Péreze, pokud by byl trpělivější, prozradil Marko

Průběžné pořadí šampionátu:

1. HAMILTON, 2. BOTTAS, 3. VER... Celé pořadí

reklama

Doporučujeme

Valtteri Bottas se svou trofejí za první místo v závodě v Soči

FOTO: Velká cena Ruska s vítězným Bottasem

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Wolff objasňuje volbu Mercedesu. Proč nepodepsal Russella?

  2. Villeneuve ostře kritizuje jezdeckou akademii Ferrari. Co mu vadí a koho naopak chválí?

  3. Vettel mohl jezdit opět za Red Bull místo Péreze, pokud by byl trpělivější, prozradil Marko

  4. Od zuřícího šéfa až po jubileum. Vozy F1 mění tradiční barvy na některé závody z různých důvodů

  5. Vypátrali jsme: Kam zmizel Scott Speed z F1?

  6. Jak se rozdělovala a rozdělují čísla jezdcům v F1?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud