Albon unikl penalizaci, Haas naopak potrestán. Renault opět protestuje

Robert RoBertino Pavelka, 19. července 2020, 18:10 Aktualizováno 19.7.2020, 21:15 Google+

Pro Red Bull byla situace po kvalifikaci velmi svízelná a zdálo se, že se proti nim nebe spiklo i před závodem. Verstappen ve 12. zatáčce havaroval a dovezl vůz na startovní rošt značně pochroumaný. Během závodu se začal řešit i prohřešek u druhého pilota týmu.

Počet komentářů:  7 komentářů (Poslední 20.07. 09:04) Napište svůj názor
Alexander Albon odvedl dobrý výkon, ale vyhráno ještě nemá (ilustrační foto)

Alexander Albon odvedl dobrý výkon, ale vyhráno ještě nemá (ilustrační foto) | foto: Red Bull Content Pool

Albonovi kvalifikace vůbec nevyšla a do závodu měl vyrazit z 13. místa na startu. Ve stínu Verstappenovy rány do bariéry se pak jeho výsledek jeví jako další zázrak v podání rakouské stáje. To by však nesmělo přijít ono typické ale...

Už v průběhu závodu bylo avizováno, že zástupci týmu jsou pozvání po skončení Grand Prix před komisi FIA - konkrétně v 17:15, protože došlo k porušení sportovních předpisů. Jak uvedl technický delegát FIA Jo Bauer, jenž incident oznámil: "... Tým Aston Martin Red Bull Racing uměle vysušil startovní prostor pro monopost číslo 23 za využití agregátu pro chlazení pohonné jednotky." Jinými slovy, zařízením určeným k ochlazování motoru a brzd mechanici zvýhodnili povrch dráhy v prostoru, kde stál Albonův vůz.

Komisaři incident potvrdili ve 14:56 středoevopského času a zároveň zveřejnili zprávu, že tým byl povolán k podání vysvětlení. "Jeho chování je v rozporu s nařízením ředitelství závodu, dokument 35." Komisaři však po šetření dospěli k názoru, že nejsou nutná další opatření, takže Alexander Albon si těžce vydobyté páté místo uhájil.

Kevin Magnussen dosáhl na první body - snad Haasu zůstanou | foto: Haas F1 Team

Haas šel rovněž na kobereček

Tým Haas vyslal na startovní rošt své piloty na rozdílných pneumatikách (Grosjean přechodné, Magnussen mokré), ovšem na konci zaváděcího kola je povolal do boxů a nasadil jim suché pneu. Výsledkem byla první bodovaná pozice pro americký tým, ale jak se ukázalo, nemusela být definitivní. Tým totiž podobně jako Red Bull obdržel předvolání před komisaře FIA.

Komise shledala, že tímto způsobem se tým Haas prohřešil proti článku 27.1 sportovních řádů, kde se praví, že "... pilot musí ovládat svůj vůz sám bez jakéhokoli přispění". Ono povolání do boxů bylo ohodnoceno penalizací v podobě 10 trestných vteřin, což znamenalo úpravy v pořadí: Magnussen se posunul za Carlose Sainze na 10. místo, Romain Grosjean musel svou patnáctou pozici přepustit Kimi Räikkönenovi.

Renaultu se stále nelíbí provedení vozu Racing Point | foto: Racing Point F1 Team

Renault to zkouší podruhé

Francouzská stáj znovu podala protest - odmítá uznat za legální monopost Racing Point RP 20. Oficiální stížnost byla předána odpovědným místům poté, co Lance Stroll a Sergio Pérez dojeli na čtvrtém resp. sedmém místě.

"Potvrzujeme, že tým Renault DP World F1 předal sportovním komisařům žádost o objasnění legality monopostu Racing Point RP 20. Nehodláme k této záležitosti poskytnout žádný další komentář, dokud komisaři nedospějí k rozhodnutí," uvádí se v oficiální zprávě Renaultu.

Diskuze: Albon unikl penalizaci, Haas naopak potrestán. Renault opět protestuje

Počet komentářů: 7, poslední 20.07.2020 09:04 Vložte komentář