Interlagos je krátkým okruhem, jehož první sektor obsahuje pomalá Sennova esíčka a třetí velmi rychlou zatáčku, kde bude v závodu začínat první DRS zóna.
What a birthday Christian Horner has had 🎂
— Formula 1 (@F1) November 16, 2019
After getting a cream cake, Max Verstappen served up this 1:07.508 to win the @pirellisport Pole Position Award 👏#BrazilGP 🇧🇷 #F1 #Pirelli @redbullracing pic.twitter.com/owhPsaWrI5
Na zadní rovince začíná před čtvrtou zatáčkou prostřední, technický sektor vyžadující maximální přítlak. Krom úvodní rychlejší pasáže obsahuje sérii velmi pomalých zákrut.
Třetí sektor tvoří krom 12. středně rychlé zatáčky, z níž je důležitý dobrý výjezd, již pouze dlouhá rovinka, kde se uplatní co nejnižší odpor. Na jejím konci se měří maximální rychlosti (speed trap).
Verstappen dnes předvedl v závěru kvalifikace skvělý výkon a vyjel si po zásluze své třetí pole-position kariéry, zatímco jeho soupeři dělali chyby zejména v poslední zatáčce při nájezdu na cílovou rovinku, Ferrari tak za ní nevytěžil maximum ze síly svého motoru.
Holanďan sice nepřekonal loňský rekord Hamiltona (1:07,281), to jde ale na vrub tvrdších pneumatik, protože Pirelli na Interlagos přivezlo to nejtvrdší ze svého portfolia. Max byl nejrychlejší v prostředním sektoru, v prvním i v druhém jej předčil pouze Leclerc, v tom posledním z dlouhou rovinkou byl až pátý za oběma Ferrari a Mercedesy, což poukazuje na přetrvávající deficit Hondy.
Leclerc v součtu sektorů ztratil na Verstappena pouze 39 tisícin sekundy, mohl tak litovat své chybky v poslední zatáčce, v níž ztratil 3 desetiny. Jeho týmovému kolegovi Vettelovi se podařilo dát dohromady ideální kolo, což v Q3 dokázal už jen Grosjean. Mercedes byl dnes o 1 - 2 desetiny pomalejší než Ferrari, což jej po 3. tréninku mírně překvapilo.
Velmi dobrou formu dnes předvedl Gasly, jenž své Toro Rosso po penalizaci Leclerca dostal do třetí řady. Povzbuzení svými výsledky na krátkém okruhu ve vysoké nadmořské výšce je i Haas, jenž se s oběma vozy probojoval do Q3: Grosjean bude startovat ze 7. a Magnussen z 9. místa.
Na všech rovinkách byl dnes nejrychlejší Leclerc, jemuž bylo na konci 1. sektoru naměřeno 331,3 km/h (vozy Ferrari zde drží první čtyři příčky), na speed-trapu 330,6 km/h. V tomto místě za ním s odstupem 0,2 km/h skončila Honda s Renaultem, Stroll poháněný Mercedesem ztrácel 1 km/h.
Pneumatiky a strategie
Mezi měkkou (C3) a středně-tvrdou (C2) směsí byl v časech na kolo půlsekundový rozdíl, mezi středně tvrdou a tvrdou (C1) směsí se pohyboval kolem sekundy.
Dle simulací vychází pro Velkou cenu Brazílie vypsanou na 71 okruhů nejlépe jednozastávková strategie měkká - tvrdá s přezutím po 26 - 29 kolech.
O něco hůře vychází jednozastávková strategie měkká - středně-tvrdá s přezutím po 34. - 37 kolech, podobně je na tom dvouzastávková strategie měkká - měkká - středně tvrdá se zastávkami po 18. - 21. kolech v prvních dvou stintech - v tomto případě je ale nutné na trati předjíždět, což týmy nebudou preferovat.
Zítra ale budou teploty vyšší, což může mít dopad na chování pneumatik i strategie (trať poskytuje vyšší přilnavost). Zajímavé bylo, že Leclerc byl v Q2 druhý nejrychlejší na středně-tvrdých pneumatikách - ty nemusí být tak špatné, Monačan má navíc evidentně rychlost.