Interlagos je krátkým okruhem, jehož první sektor obsahuje pomalá Sennova esíčka a třetí velmi rychlou zatáčku, kde bude v závodu začínat první DRS zóna.
Na zadní rovince začíná před čtvrtou druhý, technický sektor vyžadující maximální přítlak. Krom úvodní rychlejší pasáže obsahuje sérii velmi pomalých zákrut.
A third career pole position for @ValtteriBottas
— Formula 1 (@F1) November 11, 2017
Here's how he did it ?#BrazilGP ?? #Quali pic.twitter.com/ikBN9P805v
Video: Nejrychlejší kolo kvalifikace z pohledu Bottase (zdroj: Formula1.com)
Třetí sektor tvoří krom 12. středně rychlé zatáčky, z níž je důležitý dobrý výjezd, již pouze dlouhá rovinka, kde se uplatní co nejnižší odpor.
Místo měření maximálních rychlostí (tzv. speed trap) se nachází příliš blízko první zatáčky (pouze 90 metrů před ní). Piloti v něm již začínají brzdit, proto maximální rychlosti na konci třetího sektoru občas bývají o něco vyšší, což odhaluje to, kdo začíná nejdříve brzdit před první zatáčkou. Ještě vyšších rychlostí někdy dosahují po aktivaci DRS na konci 1. sektoru.
Pro své třetí pole-position si dojel Bottas, jenž v závěru o 38 tisícin sekundy překonal Vettela. Ke své radosti přidal i rekord okruh - 1:08,322 min. Doplní to zítra také třetím vítězstvím v závodě?
Šanci bude mít velkou, protože jeho týmový kolega Hamilton hned v úvodu kvalifikace havaroval, proto bude startovat z boxů. Rád by se tím také posunul na druhou příčku v šampionátu před Vettela, jenž má náskok hubených 15 bodů.
Sebastian dosáhl nejrychlejšího času v prostředním sektoru a se svým týmovým kolegou Räikkönen pro něj budou velkou hrozbou. Scuderia totiž mívá v závodech lepší tempo, stejně jako rakouská stáj Dietricha Mateschitze.
Red Bull ale v Brazílii na první dva týmy ztrácí více než obvykle - přes půl sekundy. Vettel byl o téměř dvě desetiny rychlejší než Räikkönen, Verstappen ztrácel přes půl sekundy. Piloty Red Bullu od sebe dělily čtyři desetiny.
Zajímavý byl souboj mezi Force Indií, McLarenem, Renaultem a Williamsem o další pozice počínaje 6. příčkou. Tu nakonec těsně obsadil Pérez, který o 19 tisícin sekundy předčil Alonsa s podstatně slabším motorem.
Velmi frustrovaný byl domácí Massa, který chtěl předvést skvělý výsledek. První pokus mu ale zkazil Sainz - a dle Brazilcových slov záměrně v pomstě za údajně stejný přečin Felipeho při včerejších dlouhých jízdách. Pilot Williamsu tvrdí (viz video), že by jinak "možná skončil o čtyři nebo pět míst výše."
Nejvyšší rychlost - 334,6 km/h - dosáhl na konci třetího sektoru Pérez s Force Indií poháněnou Mercedesem, týmový kolega Ocon s 332,7 km/h kraloval na speed-trapu. Na konci 1. sektoru měli oba identickou rychlost.
Ferrari na rovinkách jemně ztrácelo (1 - 2 km/h), Renault pohánějící Red Bull o poznání více (kolem 8 km/h). Jasně nejslabší je Honda, jak jde vidět z dat pilotů McLarenu - na speed-trapu o více než 16 km/h pomalejší. Není divu, že měl Alonso ze své pozice v cíli takovou radost a že chválil zlepšení, která tým dosahuje na straně šasi, zatímco dodavatel motorů přešlapuje na místě.
Pneumatiky a strategie
Přes dřívější předpovědi zůstala kvalifikace suchá, byť dráha byla o 20 °C chladnější než včera, což pomohlo výkonnosti super-měkkých pneumatik. Zítra by mělo být sucho a tepleji, což ovlivní volené strategie. Rozdíl mezi super-měkkou a měkkou směsí se pohyboval kolem 0,6 sekundy.
Nejlépe pro velkou cenu vychází jízda na jednu zastávku, v úvahu ale přichází i dvou zastávková strategie - bude záležet na míře opotřebení a teplotní degradace pneumatik. Protože několik jezdců startuje mimo své pozice, tak nás čeká zajímavá podívaná nabitá předjížděcími manévry, které na velmi krátkém Interlagosu není jednoduché.