Interlagos je krátkým okruhem, jehož první sektor obsahuje pomalá Sennova esíčka a třetí velmi rychlou zatáčku, kde bude v závodu začínat první DRS zóna, která byla letos o 100 metrů prodloužena.
Na zadní rovince začíná před čtvrtou druhý, technický sektor vyžadující maximální přítlak. Krom úvodní rychlejší pasáže obsahuje sérii velmi pomalých zákrut.
Třetí sektor tvoří krom 12. středně rychlé zatáčky, z níž je důležitý dobrý výjezd, již pouze dlouhá rovinka, kde se uplatní co nejnižší odpor.
Místo měření maximálních rychlostí (tzv. speed trap) se nachází příliš blízko první zatáčky (pouze 90 metrů před ní). Piloti v něm již začínají brzdit, proto maximální rychlosti na konci třetího sektoru občas bývají o něco vyšší, což odhaluje to, kdo začíná nejdříve brzdit před první zatáčkou. Ještě vyšších rychlostí někdy dosahují po aktivaci DRS na konci 1. sektoru.
Video: Nejrychlejší kvalifikační kolo Lewise Hamiltona
Onboard video: Rekordní kolo Lewise Hamiltona
Hamilton si dnes za proměnlivých podmínek dojel pro další rekord okruhu (1:07,281 min) své 82. pole-position své kariéry, Mercedes jich díky jeho výkonu dosáhl rovnou stovku. Předvedl nejrychlejší druhý i třetí sektor, v němž dosáhl stejného času (15,601) jako jeho největší soupeř z Ferrari, kolo se mu ale nepodařilo poskládat dohromady - sám přiznal, že se mu úplně nepovedlo, na vítězství nicméně stačilo.
Dnes bych jinak výbornému Lewisovi vytkl snad jen to, že se párkrát po trati motal jako slon na ledě a překážel soupeřům v jejich rychlých kolech. Úmysl v tom ale nebyl a komisaři ho za to nakonec trestat nebudou.
Vettel toho na dráze nechal ještě více, v součtu sektoru za Hamiltonem zaostal jen o 38 tisícin. Ferrari je na tom v závodě obvykle lépe, včera se mu ale super-měkká směs drolila více než Mercedesu, přesto budeme svědky napínavého duelu.
Bottas třetím místem a podobnou převahou nad Räikkönenem potvrdil, že na tom dnes byl Mercedes o chloupek lépe, trochu ztrácel jen v prvním sektoru.
Piloti Red Bullu sice včera začali nejlépe, ale dnes na špičku ztráceli kolem půl sekundy. Verstappenovi i Ricciardovi se v Q3 podařilo dát dohromady své nejlepší sektory do jednoho kola, přesto na více než na třetí řadu pomýšlet nemohli. Vozy poháněné Renaulty se sestupem z vysoko položeného Mexika ztratily, rakouský tým proti předchozí kvalifikaci nejvíce (+0,89 % výkonnosti).
Výbornými časy překvapily Saubery: Ericsson bude startovat ze šestého místa. Leclerc předvedl parádní výkon v Q2, kdy za deště již všichni kvůli sílicímu dešti zůstávali v garáži. On si sám poručil ještě jedno kolo a vyřadil desátého Magnussena - viz video.
Na rovinkách byl dnes nejrychlejší Hamilton s Mercedesem - 336,5 km/h. Vettel s Ferrari na něj na speed trapu ztrácel 2,5 km/h, Gasly poháněný Hondou citelných 12 km/h a Ricciardo s Red Bullem využívajícím motor Renault 12,6 km/h. Nejpomalejší Alonso se s McLarenem nedokázal dostat přes 318,3 km/h.
Pneumatiky a strategie
Z Q1 postoupili všichni na super-měkkých pneumatikách, pouze piloti Ferrari, Mercedesu a Red Bullu to zvládli na měkkých. V Q2 se totéž podařilo už jen Ferrari, jeho piloti tedy budou mít zítra možnost odjet delší první stint a větší volnost při volbě strategií.
Pro zítřek se jako nejvýhodnější dle simulací jeví jednozastávková strategie: začátek na měkké směsi s přechodem na středně-tvrdou po 34 kolech, popř. start na super-měkké a po 27 kolech přezutí na středně-tvrdou směs. Má být ale tepleji než v předchozích dvou dnech, což může mít pro týmy nečekaný dopad, proto se Ferrari může vyplatit větší flexibilita.
Super-měkké pneumatiky degradují rychlostí 0,08 s/kolo, měkké jsou sice o 0,5 s/kolo pomalejší, ale degradují o něco pomaleji: 0,06 s/kolo, středně-tvrdá směs pak jen o 0,01 s/kolo.