Jiří Izer, 25. května 2019, 16:08 Google+

Dramatickou kvalifikaci na zítřejší grand prix v ulicích Monte Carla ovládl Mercedes. Lewis Hamilton získal pole position těsně před svým stájovým kolegou Valtteri Bottasem, třetí skončil Max Verstappen. Velké zklamání zavládlo v táboře domácích fanoušků Charlese Leclerca, jenž se nedokázal prokousat již z první části.

Počet komentářů:  339 komentářů (Poslední 31.05. 07:45) Napište svůj názor
Lewis Hamilton byl ze zisku pole position na této trati nesmírně nadšený

Lewis Hamilton byl ze zisku pole position na této trati nesmírně nadšený | foto: Mercedes AMG F1 Team

Před samotnou kvalifikací se vznášela nad Charlesem Leclercem hrozba penalizace za rychlou jízdu v režimu virtuálního safety caru, jenž byl vyhlášen po nehodě Sebastiana Vettela. Komisaři se ale nakonec shodli na tom, že jeho čas na kolo nepřekročil stanovené minimum a tak se monacký pilot dočkal při svém domacím podniku pouhého napomenutí.

Tolik na úvod před kvalifikačními souboji na legendárním městském okruhu v monackém knížectví, které se měly odehrát za pěkného počasí, teplota vzduchu se díky sluníčku vyšplhala na 21°C (vlhkost 64%), povrch tratě se ohřál na 44°C. Nutno dodat, že dle předpovědi hrozí dokonce i déšť. Pneumatiky pro tento závodní víkend čítají ty nejměkkčí možné - tedy C3 až C5 (bílá/tvrdá, žlutá/středně-tvrdá a červená/měkká), přičemž ty poslední jsou preferované.

PRVNÍ ČÁST

Na dráhu vyráží George Russell, následovaný oběma McLareny a ve velmi rychlém sledu se na trati objevilo prakticky celé startovní pole, všichni bez výjimky na nejměkkčích pneumatikách. Sebastian Vettel přes vysílačku poděkoval svému týmu, že mu zvládl auto po jeho nehodě ve třetím tréninku dát do pořádku.

Po prvních pokusech se dostal do čela Max Verstappen (1:11.725), Lewis Hamilton ztratil téměř čtyři desetiny (1:12.099), o chlup za ním se usadil Charles Leclerc (1:12.149). Na čtvrtou pozici se vyšvihl s půlsekundovou ztrátou Alexander Albon, na šestém místě byl další pilot Toro Rosso Daniil Kvjat asi o desetinu zpět.

Pierre Gasly se vyšvihl na druhé místo za Maxe Verstappena (1:11.885), Lewis Hamilton si opět jako ve třetím tréninku zkrátil šikanu za tunelem. Zatímco Charles Leclerc prožil dramatickou chvilku v závěru okruhu a jen tak tak, že netrefil bariéru. Sebastian Vettel se dokázal dostat jen na desáté místo (1:12.601), na čelo tabulky tak ztrácel celou sekundu.

Valtteri Bottas měl v nejpomalejší zatáčce kalendáře střihnul smyk, avšak přesto šel na první místo (1:11.562). Charles Leclerc minul stanoviště komisařů, kteří ho vyzvali ke kontrolnímu převážení a mechanici narychlo zatlačili jeho vůz zpět.

Sebastian Vettel jede na hraně a ve třetím sektoru narazil levým zadním  kolem o svodidla a ihned zamířil do boxů na kontrolu, což znamenalo, že se propadl tabulkou dolů až na sedmnácté místo! Na první místo se mezitím dostal Lewis Hamilton (1:11.542), o dvacet tisícin před svého stájového kolegu a oba Red Bully v pořadí Max Verstappen (1:11.597) a Pierre Gasly (1:11.740).

Vettel na poslední chvilku vyrazil zpět na trať a hned zajel nejrychlejší první sektor, ve druhém osobní maximum a v cíli se vyšvihl na první místo (1:11.434). Ale tragédie u Ferrari! Charles Leclerc vypadl v první části kvalifikace, jenž svůj výše uvedený čas v průběhu kvalifikačních jízd již nedokázal zlepšit.

Dále nepostupují: Charles Leclerc, Sergio Pérez, Lance Stroll, George Russell a Robert Kubica.

DRUHÁ ČÁST

S rozsvícením zeleného světla na konci boxové uličky se trať opět rychle zaplnila všemi zbývajícími účastníky kvalifikace. Valtteri Bottas (1:10.701) při prvním pokusech překonal traťový rekord. Na druhém místě se usadil Max Verstappen (1:11:059) a na třetí pozici byl po začátku Lewis Hamilton (1:11.124). Teplota tratě mezitím vyšplhala na 42°C.

Lewis Hamilton se zlepšil (1:10.835), na čtvrtém místě se objevil Daniil Kvjat (1:11.412). Kevin Magnussen obrousil svodidla na pravé straně při klesání k vlásence, ale zjevně bez větších následků.

Slušnou aktuální pozici měl Daniel Ricciardo s Renaultem (1:11.543), se stejným motorem, avšak jiným vozem byl za ním Carlos Sainz (1:11.661), sedmé místo patřilo Pierru Gaslymu (1:11.807) a těsně za ním byl Nico Hülkenberg (1:11.850). Sebastian Vettel byl čtyři minuty před koncem až na devátém místě (1:11.922), desítku uzavíral Alexander Albon (1.11.937).

Sebastian Vettel se v závěru prostřední části kvalifikace probojoval na čtvrté místo (1:11.227), zatímco do vedení jde Max Verstappen (1:10.618), těsně před koncem se do první desítky protáhl Alexander Albon (1:11.429), zatímco se na páté místo vyhoupl Kevin Magnussen (1:11.363), Romain Grosjean poslal do éteru několik drsných výrazů na adresu Pierra Gaslyho, jenž ho dle jeho mínění zpomalil, což vedlo k vyšetřování komisařů.

Dále nepostupují: Nico Hülkenberg, Lando Norris, Romain Grosjean, Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi.

TŘETÍ ČÁST

Závodníci na to tlačili od prvního okamžiku. Valtteri Bottas byl nejrychlejší v prvních dvou sektorech (1:10.252), zatímco Sebastian Vettel byl o sedm desetin pomalejší (1:10.947). Lewis Hamilton chyboval v šikaně za tunelem. Na druhé místo se mezitím dostal Max Verstappen (1:10.641).

Lewis Hamilton dalším pokusem zaznamenal osobní maximum v prvním i druhém sektoru a v posledním sektoru byl nejrychlejší, přesto to na stájového kolegu nestačilo (1:10.483), víc jak dvě desetiny za Bottasem.

Prvních šest jezdců bylo v jedné sekundě, sedmý Daniil Kvjat ztrácel již téměř dvě sekundy (1:12.053). Pár minut před koncem nastal klid před závěrečnou bitvou o tuto prestižní pole position.

První k finálním jízdám vyrazil na dráhu Sebastian Vettel, chvíli po něm i ostatní v čele s Lewisem Hamiltonem. Úřadující šampion byl nejrychlejší v prvním sektoru. Pilot Ferrari se dopustil chyby a pravým zadním kolem v úseku Tabac olízl svodila, čímž svůj čas vůbec nezlepšil, zatímco Lewis Hamilton zajel osobní maximum ve druhém úseku okruhu a i přes ztrátu v závěrečné části tratě se dostal na pole position (1:10.166), přičemž Valtteri Bottas na druhém místě ztrácel 86 tisícin!

20. 88 Robert KUBICA polRokit Williams Racing1:13,751

Diskuze: V kvalifikaci vítězí Hamilton před Bottasem, Leclerc po špatném rozhodnutí Ferrari vypadl už v Q1!

Počet komentářů: 339, poslední 31.05.2019 07:45 Vložte komentář