Nejprve se budeme věnovat čtyřnásobnému mistru světa. Bývalý pilot Jaguaru a Prostu, jenž poté v letech 2002 až 2004 působil v roli testovacího jezdce Ferrari, Luciano Burti má za to, že množství chyb, kterých se Vettel v uplynulém ročníku dopustil, pramení z přílišného tlaku, přičemž jeho tým, zejména jeho vedení, mu v tom nijak zvlášť nepomáhalo. Série problémů byla odstartována na Hockenheimu. Na domácí půdě přišel Sebastian po výletu mimo trať a nárazu do bariéry o celkem jisté vítězství, z kterého se nakonec radoval jeho největší konkurent Lewis Hamilton.
„Byla to opravdu malinká chybička, která se stává a on měl tu smůlu, že se přihodila ve špatnou chvíli na špatném místě a měla velký důsledek,“ říká Burti pro Autosport a poukazuje na skutečnost, že šéf stáje by měl nabídnout tu správnou podporu. „Opravdu si myslím, že od té chvíle by mu někdo jako Jean Todt by mu poskytl dobrou zpětnou vazbu. Myslím, že Vettel měl pocit, že se ze své chyby musí probojovat sám. Jakmile jste pod tímto tlakem, když jako závodní jezdec říkáte ‘v příštím kole nebo v příští zatáčce nesmím udělat chybu’, tak tu chybu uděláte. Jakmile na to pomyslím, tak to je.“
„Myslím, že to se Sebastianovi přihodilo. Ačkoli je úžasný šampion, je příliš lidský a když máte tyto pocity, nepřináší vám to nic dobrého. Pustil se do toho vlastními silami a někdo jako Jean by při jeho návratu na trať udělal něco jinak, protože vidět čtyřnásobného mistra světa dělat tolik chyb, někdy až hloupých, není normální,“ naráží tím Luciano na fakt, že způsob vedení současného šéfa italské stáje Maurizia Arrivabeneho není tím, co zažil v minulosti.
„Ferrari možná přišlo o kousek toho vedení, které Jean obvykle využíval," pokračuje Burti. "Pracoval jsem se Stefanem Domenicalim, byl to skutečně dobrý chlap. Nevím, jak to v týmu bylo, když mu [v letech 2008 až 2014] velel, ale poté, co odešel, již Ferrari nenašlo svůj běžný rytmus. O Arrivabenem vím jen málo, protože když jsem tam byl, byl tam [se sponzorem] Philip Morris a z mého pohledu nebyl dobrým vůdcem, jelikož nebyl sympatický, byl od nás vždy odtažitý a nikdy jsem nepochopil proč.“
Nyní ještě zaměříme pozornost k mladíkovi, jenž dostal po jediném roce v F1 nabídku závodní sedačky u Ferrari. Aby svůj talent plnohodnotně uplatnil, dává mu Rubens Barrichello, bývalý pilot téže stáje z let 2000 až 2005 a držitel jedenácti vítězných trofejí, několik rad do vínku.
„Jsem z něho naprosto nadšen,“ říká Barrichello. „Je jedním z těch mladíků, kteří se tím prošli působivě. Abyste se dostali do Ferrari [a byli úspěšní], k tomu opravdu potřebujete mít všechno v hlavě srovnané. Víme, že talent má. Pro Seba to bude slušná výzva.“
Charles Leclerc absolvoval u Sauberu výbornou premiérovou sezónu s mnoha dílčími úspěchy. Mezi jinými vzpomeňme šesté místo v Ázerbajdžánu nebo řadu sedmých příček z Ruska, Mexika, Brazílie a Abú Zabí. Sportovní šéf F1 (a bývalý technický ředitel Ferrari) Ross Brawn sdílí názor, že na jedné straně bude muset Leclerc učinit ve velkém týmu jako je Ferrari značný pokrok, což ale zároveň vyžaduje zvýšené usilí také od Vettela.
„Dosud byl Leclerc pěkně působivý,“ říká Brawn. „Zatím ještě neměl možnost tvrdého srovnání a to přijde v roce 2019. Být ve Ferrari představuje nesmírný tlak a on bude pod tlakem mistra světa, vícenásobného mistra světa, takže to bude docela napínavý rok. Nicméně z toho, co jsem dosud viděl, očekávám, že odvede solidní práci.“