"Myslím, že jsme překvapili mnoho lidí. A jestli jsme překvapili sami sebe? Řekl bych, že trochu ano. Našim cílem bylo šesté místo, bojovali jsme o čtvrté a skončili pátí. Takže ano, je to trochu překvapení," připouští Steiner, jenž vede tým z amerického Kannapolis od jeho vstupu do F1 v roce 2016.
"Ale vzhledem k soutěživosti to je pořád stejné - když se dostanete tak blízko ke čtvrtému místu, chcete být čtvrtí. Aspoň se o to příští rok opět pokusíme," pokračuje šéf týmu, jenž si letos výkonnostně polepšil poté, co v předchozích dvou sezónách skončil osmý.
Uvědomuje si, že během roku zbytečně přišli o pár bodů - například hned v Austrálii kvůli problémům v boxech zbytečně s oběma vozy ztratili slušně rozjetý závod. Mladý tým potřebuje v soutěživém prostředí F1 získat zkušenosti.
"Je hezké, že máte auto vpředu. A nemyslím si, že by náš tým nebyl dost dobrý. Musíte jen nasbírat zkušenosti, což normálně nějakou dobu trvá. Ale rozhodně jsme z tohoto auta nedostávali vždycky všechno. Ale i kdyby na tom bylo hůře, možná bychom z něj nedostali to, co s více zkušenostmi," vysvětluje Steiner.
"Víte, rosteme, získáváme zkušenosti, učíme se. A tohle je hra o učení se, protože jinak by to nemělo žádnou cenu zde působit 20 nebo 30 let. Nejsme tím největším týmem, ale myslím si, že s tím, co máme, s tím množstvím lidí, podle mě máme velmi dobrou partu lidí," pochvaluje si šéf Haasu - nejmenšího týmu na startovním roštu.
K vysoké konkurenceschopnosti mu pomáhá spolupráce s Ferrari a to, že od něj nakupuje díly, jež pravidla umožňují. Kvůli tomu je trnem v oku soupeřů, podle nichž Haas není konstruktérem v pravém slova smyslu, protože si spoustu věcí nevyrábí sám.
Vedení americké stáje si uvědomuje, že má na špici v několika oblastech co dohánět, přesto nechce růst moc rychle, obzvlášť když se rozpočtové stropy chystají až pro rok 2021.
"Věřím, že pomalejší růst je lepší. Zkrátka vyhazovat peníze a [nabírat] lidi, to obvykle nefunguje, víte? Nefunguje. Hodně lidí to zkoušelo a nevyšlo to. Také si nechceme začít dělat všechno sami, jelikož to spousta lidí zkoušela a nefungovalo to. To taky vyžaduje čas," uvědomuje si Steiner.
"Jediná věc, kterou si v životě nemůžete koupit, je čas. Všechno ostatní si koupit můžete. Proto si myslím, že potřebujeme růst. Potřebujeme? Určitě. Ale nechci, aby to bylo rychlostí 200 - 300 lidí ročně. Protože my jich momentálně máme 160."
"A nevíme, jak budou vypadat pravidla pro rok 2021. Jaký to má smysl se pokoušet dělat něco, co už znovu dělat nebudete?" ptá se šéf týmu, který patří 66letému Genemu Haasovi úspěšně podnikajícímu v oblasti obráběcích CNC strojů.