30. dubna by měla Formule 1 představit další rozhodnutí, které by se mohlo stát vlastním gólem. Do tohoto data by totiž mělo dojít k definitivnímu odsouhlasení širších aut a také širších pneumatik. Nová pravidla už mají mít v podstatě jasnou podobu, chybět má už jen pár detailů jako limit na spotřebu paliva. Aktuálně se zřejmě diskutuje o tom, jestli jej zvýšit na 105 nebo 110 kilogramů v reakci na zvýšený odpor vzduchu, kterému budou širší auta čelit.
Teoreticky by se tato pravidla měla stát zeleným světlem pro novou generaci monopostů, které by měly být postaveny dle konceptu McLarenu. Pokud Strategická skupina požádá o odklad platnosti nebo o úplné zrušení pravidel, pak by tato nová pravidla mohla Komise Formule 1 při dosažení 18 z 26 hlasů opravdu zrušit. Jeden z účastníků těchto diskusí pro německý 'auto motor und sport' řekl: "Osm z jedenácti týmů je zatím proti zavedení nových aut".
Nová auta chtějí jen McLaren, Red Bull a Toro Rosso
A kdo je pro? Měly by to být McLaren, Red Bull a Toro Rosso. Stanovisko McLarenu je jasné. Na tomto konceptu, který upřednostnila FIA a většina ostatních týmů, už nechali spoustu práce. McLaren by také mohl mít výhodu díky svým znalostem týkajícím se nového konceptu. Přesně toho se konkurence obává.
Red Bull sice není rád, že neprošel jejich návrh, ale nový začátek v aerodynamice je lepší jak nic. Toro Rosso má, vzhledem ke svému vlastníkovi zcela logicky, podobný názor. Red Bull z nových pravidel totiž teoreticky může dost profitovat. U týmu jsou totiž přesvědčeni o síle svého aerodynamického oddělení a také jsou si vědomi, že se tato výhoda s vyššími hodnotami přítlaku ještě zvyšuje. Na druhou stranu přítlak nikdy nebude dostatečně velký na to, aby kompenzoval jejich slabiny v podobě slabšího pohonného agregátu Renault.
Spousta peněz za špatné řešení
Samozřejmě aktuálně dominantní Mercedes je už z principu proti jakýmkoliv změnám. A malé týmy nechtějí začínat s čistými listy papíru nejen proto, že by je to stálo moc peněz, ale také proto, že větší týmy stejně mají více možností, a tak drží esa v rukávu. S důkladným prostudováním pravidel navíc stále více začíná převažovat názor, že nová pravidla pro Formuli 1 nejsou správnou cestou.
Lewis Hamilton věří, že vyšší přítlak povede k menšímu množství předjížděcích manévrů a tím i k horším závodům. "Potřebujeme přesně opačnou věc. Menší přítlak, větší mechanický grip a menší váhu." V kvalifikačních pokusech se aktuální vozu už dostávají k rekordům jednotlivých okruhů. Přání jezdců, aby se také závodní časy dramaticky snížily, bude s širšími auty naplněno jen sotva. Automaticky to totiž neznamená, že gumy vydrží déle.
Někteří inženýři se dokonce obávají, že Pirelli nebude schopno vyrobit pneumatiky odpovídající prognostikovaným hodnotám přítlaku. Doposud pro týmy navíc nejsou testovací zmenšeniny gum pro aerodynamické tunely, protože Pirelli ještě nemá s FIA podepsanou novou smlouvu.
Námitky 8 týmů by ale nakonec přeci jen nemusely stačit. "Protože FIA a Bernie svými hlasy ve Strategické skupině mohou teoretický útok [jednotlivých týmů] zarazit," varuje šéf Mercedesu, Toto Wolff. Otázkou je, jestli jsou Bernie a FIA připraveni postupovat společně. Motivaci ale mají. Ecclestone v minulosti návrh nových pravidel vehementně podporoval. FIA do projektu už investovala 14 měsíců práce a nekonečných jednání. Na příkladu nové kvalifikace jsme ale viděli, že shoda nemusí být vždy úplně jednoduchá...