Prostovo varování pro Alonsa a Ferrari

iM2, 21. října 2013, 16:40 Google+

Luca di Montezemolo pokáral Fernanda Alonsa po VC Maďarska v červenci za to, že otevřeně prohlásil, že Ferrari chybí rychlost. Mnohým z Vás se možná v tu chvíli vybavil vyhazov Alaina Prosta z Ferrari před koncem sezony 1991. Vztah mezi Španělem a týmem byl v tu dobu napjatý. Nic navíc nenasvědčuje tomu, že se něco změnilo. Nad dlouhodobou budoucností Alonsa v italském týmu se tak vznášejí otazníky.

Počet komentářů:  18 komentářů (Poslední 23.10. 11:30) Napište svůj názor
Závod šampionů

Závod šampionů | foto: www.raceofchampions.com

Sdílejte článek

Alonso zůstává u Ferrari - alespoň pro zatím - to je v kontrastu s Prostem, který byl bez dlouhých průtahů vyhozen v předvečer poslední Grand Prix roku, VC Austrálie. Italové jej nahradili Giannim Morbidellim. Ale jisté společné rysy obou případů by se vysledovat daly. Oba [Alonso i Prost] jsou skvělí jezdci, oba se snaží/li bojovat s nekonkurenceschopným vozem proti mnohem lepším monopostům a oba tým zkritizovali za jeho výkonnost.

Honda se s McLarenem vrací do F1 a kolem Alonsa 'slídí', proto se hodně spekuluje o jeho budoucnosti. V Maranellu má sice kontrakt do roku 2016, ale šance, že odejde, se zvětšují. Navíc vzájemnému vztahu určitě neprospělo angažování mistra světa z roku 2007, Kimiho Räikkönena, který se do Ferrari v příštím roce vrátí. To narušilo Alonsovu neochvějnou pozici u rudých, kterou si uplynulé 3,5 roku užíval.

Alain Prost situaci Fernanda chápe a zdůrazňuje, že bude jen velmi obtížné, aby se vztah jezdce a týmu vrátil do původního stavu. Díky politice Ferrari se však o žádném pnutí nedozvíme: "Znám politiku a znám Ferrari. Poté, co se stalo ve vztahu s Alonsem, už bude těžké se vrátit do normálu. Jediná cesta je ta, na kterou se vydal - prostě jezdit na plno, být konkurenceschopný a porážet svého týmového kolegu.

Ale je to těžké. Jakmile uděláte krok zpět, příběh se bude opakovat," cituje francouzského mistra světa Autosport. V posledních závodech se zdálo, že došlo na jakési 'usmíření'. Po dobrých výsledcích na tratích s malým přítlakem - Spa a Monza - se stáj propadla. Jejich slábá stránka (aerodynamika) se naplno projevila. Alonso byl v Koreji 7. a v Japonsku 4. Zdroje pro vývoj auta jsou již zaměřeny na příští rok, navíc novinky nasazované na letošní monopost nepřinášejí tolik, kolik se od nich očekávalo.

Alonso mezitím projevuje svoje pocity svým obvyklým, těžko postřehnutelným, způsobem. Prohlášení před VC Japonska o tom, že Felipe Massa není o nic pomalejší než Kimi Räikkönen, bylo jasnou jizlivou poznámkou na příchod Fina do Maranella. Je dobře známé, že rozhodnutí o znovunajmutí Kimiho se nesetkalo u Fernanda s velkým pochopením, stejně tak jako fakt, že Ferrari se najmutím druhého mistra světa snaží zmírnit vliv jezdce, který v předešlých letech hrál hlavní roli.

Alonso má zatím sice stále matematickou šanci na zisk titulu, avšak prakticky už je po nadějích. Dominanci Vettela zdůrazňuje fakt, že on sám posbíral 297 bodů, tedy přesně tolik, kolik duo jezdců Ferrari, Massa-Alonso, dohromady. Po závodu v Koreji se Alonso nechal slyšet, že "je to zázrak, že jsou stále ještě v boji o titul" s ohledem na jejich vůz. To bylo typické vyjádření jezdce, který ví co chce říct, ale nechce to říci napřímo a udělá to oklikou. Alonso tím zázrakem zcela očividně myslel svoje výkony spíše než výkony jeho auta.


Vidět takto rozesmátého Alonsa je poslední dobou vzácnost
(foto: Scuderia Ferrari)

Přechod k McLarenu stále zůstává vážnou otázkou a bude záležet na příštím roce. Asi se nedá posuzovat výkonnost nových turbomotorů podle spekulací, ale jisté náznaky o slabých výkonech jednotek Ferrari se k nám již donesly. Pokud by se i příští rok Ferrari nedařilo, tak si lze jen velmi obtížné představit Alonsa, že zůstane. Jak říká Prost, pokud "uděláte krok zpět", tedy pokud poklesne výkonnost, "tak se problémy vrátí." 

O Prostovi, když přišel do Ferrari, se říkalo, že se stane legendou Ferrari. Nepřipomíná Vám to vyhlášení, která jsme již slyšeli o Alonsovi u Ferrari? Zatím je stále možné, že spolu tato dvojice titul nakonec získá, ale spíše se momentálně zdá, že angažmá skončí stejně, jako skončilo to Francouzovo.

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Prostovo varování pro Alonsa a Ferrari

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 18, poslední 23.10.2013 11:30 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 18 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Robert Kubica s Williamsem FW42 během tréninku v Abú Zabí

Williams přebírá technické pracovníky Red Bullu a Renaultu, k tomu nastupuje Fry a De Beer

Fernando Alonso a Lewis Hamilton před závodem v Abú Zabí

Jaké jsou slabiny Hamiltona? Alonso o nich promlouvá

Pneumatiky Pirelli

Pirelli už letos nebude nové pneumatiky testovat během závodních víkendů. Proč experiment nevyšel?

Max Verstappen s trofejí za třetí místo po závodě v Singapuru

"Verstappen svou vyspělostí zcela převyšuje průměr," pochvaluje si Marko

Charles Leclerc v kvalifikaci v Abú Zabí

"Cíle mám jen ty nejvyšší," říká před novou sezonou Leclerc

Romain Grosjean při testech v Barceloně

Myšlenky na závodnický důchod? U Grosjeana ještě rozhodně ne

Desetiválcový motor Mercedes FO110H, jenž poháněl McLaren MP4-14

Spalovací motory mají "dlouhou budoucnost." Přejde F1 na dvoutakty? + VIDEO

Pohonná jednotka Renault RE17

"Máme druhý nejlepší motor," zní z Renaultu. V čem udělali Francouzi největší pokrok?

Konkurenceschopnost Alfy Romeo C38 během roku 2019 postupně klesala

Alfa Romeo staví pro rok 2020 zcela nové auto i simulátor

Berger, Gerhard

Berger Vettela neodepisuje. "Leclerca může porazit," říká

Průběžné pořadí šampionátu:

1. HAMILTON, 2. BOTTAS, 3. VER... Celé pořadí

reklama

Doporučujeme

Räikkönen, Kimi

Permane: Lotus se zlepšuje, díky měkčím pneumatikám to bude v Indii zajímavé

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Spalovací motory mají "dlouhou budoucnost." Přejde F1 na dvoutakty? + VIDEO

  2. Alfa Romeo staví pro rok 2020 zcela nové auto i simulátor

  3. Berger Vettela neodepisuje. "Leclerca může porazit," říká

  4. "Cíle mám jen ty nejvyšší," říká před novou sezonou Leclerc

  5. "Verstappen svou vyspělostí zcela převyšuje průměr," pochvaluje si Marko

  6. Myšlenky na závodnický důchod? U Grosjeana ještě rozhodně ne

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud