Velká cena Japonska je vypsána na 53 kol, a protože každé z nich měří 5 807 m, délka závodu činí 307,471 km. Čtvrtý mistrovský titul si v něm může předčasně zajistit Sebastian Vettel, pokud vyhraje - jak se mu to v Japonsku podařilo třikrát v průběhu posledních čtyř let - a jeho pronásledovatel Fernando Alonso skončí na devátém či horším místě.
Povrch dráhy nacházející se 60 m n. m. je velmi hladký, loni byla přeasfaltována. Není příliš hrbolatá, proto může být přední část vozu hodně nízko. Je však velmi úzká, což ztěžuje předjíždění. Týmy se v nastavení soustředí zejména na dobré vyvážení.
Ačkoliv je Suzuka bohatá na rychlé zatáčky, v podstatě jde o trať, která vyžaduje vysoký přítlak - v mnoha je proto inženýry přirovnávána k Silverstone, navíc je zde však převýšení. Nedotáčivost zde velmi zpomaluje časy na kolo (kritické zejména pro Sennova esíčka a v zatáčce Spoon před dlouhou rovinkou).
Potřebná je dobrá stabilita při brzdění i schopnost rázně přejíždět obrubníky v posledním sektoru. Křídla jsou nastavena pro podobné úrovně přítlaku jako v Británii či v Barceloně - tedy ne na maximum, nejsou však od toho daleko.
Mapa okruhu (zdroj: FIA)
Suzuka obsahuje 18 zatáček, z toho je 8 levotočivých a 10 pravotočivých. Pod 100 km/hod se projíždějí dvě místa, nad 250 km/hod čtyři zatáčky.
Velmi rychlá zatáčka 130R, jež se nachází 1250 m za předchozí Spoon, se projíždí na plný plyn v rychlosti téměř 310 km/hod, náročná je však v počátečních fázích závodu s velkým množstvím paliva. Na piloty v ní působí přetížení 3,6 G po dobu 1,6 sekundy. Pak se prudce brzdí do šikany vedoucí na cílovou rovinku, inženýři proto musí zajistit efektivní brzdění motorem, stejně jako stabilní záď při tomto velkém zpomalení.
Na plný plyn se projíždí 70 % vzdálenosti (60 % času) okruhu. Nejdéle mají piloti sešlápnutý plyn za zatáčkou Spoon a následující 994 m dlouhé rovince - přibližně 16 sekund. Piloti na ní dosahovali maximálních rychlostí kolem 320 km/hod. Rovinky tvoří 40 % kola.
K předjíždění má pobízet pouze jedna DRS zóna, která se nachází na startovní/cílové rovince. Bod detekce FIA umístila 50 m před zatáčku č. 16.
Předpověď počasí na víkend
(zdroj: formula1.com)
Na motory klade japonská trať vysoké nároky kvůli své vysokorychlostní povaze, plynule na sebe navazující rychlé zatáčky v úvodní části, esíčka, vlásenky i dlouhou rovinku. V Sennových esíčkách je důležitá ovladatelnost a hladké dávkování výkonu. Piloti do nich najíždějí rychlostí kolem 245 km/hod a rychlost si udržují až do výjezdu z nich.
Rychlé změny směru vystavují vnitřní součástí motoru a lubrikační systémy vysokým přetížením, proto je třeba pravidelně kontrolovat jejich minimální úrovně. Výběr převodového poměru je zde rovněž velmi důležitý, protože čtyřku a pětku mají v této části zařazenou kolem 15 sekund.
Kvůli tomu například inženýři pracují na mapách využívající přepínání chodu na čtyři či na osm válců, precizní vstřikování paliva ve správný čas, aby odpovídalo požadavkům na krouticí moment, což může pilotům pomoci vyhnout se protáčení kol při nízké úrovni přilnavosti.
Druhá část od výjezdu ze Spoon po konec cílové rovinky je o maximálním výkonu, 90 % tohoto úseku se jede na plný plyn. Týmy pečlivě volí převodové poměry, aby nalezli správný kompromis mezi maximální rychlostí v této části a předchozími zatáčkami.
Spotřeba paliva se pohybuje kolem 2,73 kg/kolo, což odpovídá 67 litrům na 100 km. 10 kg benzínu zpomaluje časy na kolo o 0,385 sekundy.
Telemetrie z průjezdu Suzukou (zdroj: Renault Sport F1/Team Caterham F1)
Převodovka musí změnit rychlostní stupeň jen 48krát za kolo, za celý závod 2544krát - není tedy moc zatěžována. První stupeň se na trati po výjezdu z boxů nepoužívá.
Pirelli přiveze ze své nabídky dvě nejtvrdší směsi: středně-tvrdou a tvrdou. Na okruhu je několik zatáček, kde pneumatiky dostávají velmi zabrat: 130R, Spoon a zatáčka č. 7, kde boční přetížení dosahuje 3,4 g a teplota běhounu běžně přesahuje 110 °C. Očekává se, že týmy ve svých strategiích zvolí dvě zastávky.
Brzdí se na 11 místech, velmi tvrdě pouze před vlásenkou č. 11 a poslední šikanou. Podobně jako v Silverstone se po většinu kola chladí, takže na rozdíl od Singapuru se pozornost věnuje spíše tomu, aby byly brzdy udržovány v dostatečné teplotě.
Na brzdě tráví piloti 10 % času jednoho okruhu. Nejtěžší místo je čeká před závěrečnou šikanou, k níž se blíží rychlostí převyšující 302 km/hod. Musí zde na 85 metrech během 1,56 sekundy zpomalit na 126 km/hod. Při tlaku na brzdový pedál o síle 147 kg na ně působí přetížení 5,51 G a výkon brzd dle společnosti Brembo dosahuje 2349 kW.
Boxová ulička měří 413 m, vozy ji při rychlosti 80 km/hod urazí za 18,6 sekundy. Z pole position to je do vrcholu první zatáčky solidních 545 m - po startu se tedy bude dát lépe využít zaváhání soupeřů. Historická pravděpodobnost výjezdu safety caru je 56%.
Video: Loňské kvalifikační kolo Fernanda Alonsa - onboard
(zdroj: Youtube)
Rekord závodu v Suzuce drží již osm let Kimi Räikkönen, který zvládl kolo za 1:31,540 min. Loni byl Sebastian Vettel o čtyři sekundy pomalejší.
Údaje z roku 2012
Nejrychlejší časy v trénincích
- 1. trénink: 1:34,507 (Button)
- 2. trénink: 1:32,493 (Webber)
- 3. trénink: 1:32,136 (Vettel)
Kvalifikace
- Q1: 1:32,029 (Grosjean)
- Q2: 1:31,501 (Vettel)
- Q3: 1:30,839 (Vettel)
Rozdíl Q3 - P1: 3,668 s
Rozdíl Q3 - Q1: 1,190 s
Závod
- nejrychlejší kolo: 1:35,774 (Vettel)
- maximální rychlost: 303,7 km/hod (Vergne)
- pódium: 1. Vettel, 2. Massa, 3. Kobajaši
- vítězná strategie: 2 zastávky (v 17. a v 37. kole)
- celkový počet zastávek: 43
- počet "normálních"/DRS předjetí: 10/6
Přes 330 fotografií z loňského závodu v Suzuce najdete zde.