Pneumatiky tvoří jedinou stykovou plochu monopostu s tratí. Můžete mít tu nejlepší aerodynamiku na světě nebo ten nejlepší motor či KERS, ale pokud nedostáváte z pneumatik maximum - či je naopak přespříliš zatěžujete - doplatí na to vaše výkonnost.
Povrch pneumatiky poskytuje přilnavost, takže se snažíte zvětšit stykovou plochu - to, kde se povrch setkává s tratí. Když se na vůz podíváte zepředu, zjistíte, že kola jsou hodně odkloněna, aby s okruhem bylo v kontaktu co největší množství gumy, když na vůz v zatáčkách působí boční přetížení.
U zadních pneumatik vás více trápí protáčení kol. Potřebujete dostatečný prokluz, abyste udrželi optimální teplotu a získali maximální výkonnost pneumatik. Nesmí být ale příliš velký, jinak se opotřebovávají a váš pilot si bude během několika kol stěžovat na přetáčivost.
Vysoká bočnice na F1 pneumatice funguje jako určitá forma zavěšení. Tlaky v pneumatikách způsobují velké rozdíly: upusťte trochu vzduchu a pneumatika vám 'dá' více na obrubnících, ale zároveň se bude více deformovat v zatáčkách. Jedná se o velmi jemné vyvažování.
Ricciardo baví diváky v Dillí pálením pneumatik (foto: Predrag Vuckovic/Red Bull)
Letos se po příchodu Pirelli do F1, kde působí jako jediný dodavatel pneumatik, zvýšilo jejich opotřebení pneumatik a degradace. Jejich záměrem je zvýšit počet zastávek v závodě, což se jim daří naplnit, protože jsme se v každém závodě setkali u většiny s minimálně dvěma zastávkami. Dodalo to zastávkám strategický rozměr, který tam loni nebyl.
Pirelli má k dispozici čtyři směsi, z nichž vybírají dva druhy pro každý závod. V trénincích zjišťujeme, jak dlouho každá z nich v závodě vydrží, protože když se dostanete mimo jejich provozní rámec, jejich výkonnost celkem prudce klesá. Své zastávky proto musíte perfektně načasovat.