Monoposty by měly mít podstatně menší křídla a speciálně tvarovanou spodní část podlahy, což by vedlo k odlišnému způsobu vytváření přítlaku, než je tomu dnes. Kvůli zamýšleným změnám v oblasti motorů budou možná o něco pomalejší a náročnější na řízení, ovšem zároveň by mělo být jednodušší i předjíždění.
Nová pravidla tvoří respektovaní inženýři Patrick Head (ředitel vývoje Williamsu) a Rory Byrne (bývalý hlavní konstruktér Ferrari) - oba mají na kontě dohromady 17 konstruktérských titulů. Změny v oblasti monopostů budou vůbec největší, k jakým došlo od roku 1983. Prvotní návrh bude zaslán týmům týden před schůzkou Technické pracovní skupiny (TWG), která navrhované změny prozkoumá.
Hlavní připravované změny:
- mnohem menší přední i zadní křídlo
- podlaha bude generovat mnohem větší přítlak než křídla (ta dnes generují téměř 2/3 přítlaku)
- podstatné snížení celkového přítlaku vytvářeného vozem
- kvůli tomu budou po celé délce podlahy vytvarovány kanály pro vedení vzduchu a vytváření přítlaku
(poprvé od roku 1982) - v současnosti musí být podlaha rovná
- průměrný doba, kterou stráví pilot s naplno sešlápnutým plynem, se během jednoho okruhu sníží ze 70
na 50 %
- pneumatiky zůstanou velké a a robustní, což má zajistit zachování vysoké rychlosti v zatáčkách
Byrne s Headem na nových pravidlech pracují už od března, nyní svou vizi prezentovali řediteli závodů FIA Charliemu Whitingovi, který plány před odesláním jednotlivým týmům zpracuje.
Arrows A4 z roku 1982 - všimněte si menších křídel a bočnic sahajících až k zemi
"Budeme mít zhruba jen 65 % paliva a omezení jeho průtoku - to bylo dáno. Bylo nám jen řečeno: 'Tak to bude, vy máte dodat specifikaci auta, které nebude o více než pět vteřin na kolo pomalejší než současné vozy F1,'" uvádí pro BBC Head. "Takže Rory ve Ferrari provedli několik traťových simulací a když jsme přišli na nějaká čísla týkající se odporu a přítlaku, začali jsme zkoušet geometrií vozu, která jim odpovídala."
"Když jste limitováni palivem, je nad slunce jasné, že musíte enormně omezit odpor. OK, pneumatiky tvoří velkou část odporu, rozhodli jsme se však nenasazovat malé úzké pneumatiky, protože stále potřebujeme rychle projíždět zatáčky.
Takže další věcí, na kterou obracíte pozornost, je masívní zadní křídlo, s nímž momentálně jezdíme. Jakmile jej vyměníte za mnohem menší, pak zjistíte: 'Ou, přišli jsme o veškerý přítlak, co s tím?' Proto nevyhnutelně končíte u tvarování podlahy," vysvětluje konstruktér Williamsu.
Williams FW07
Tito dva konstruktéři dostali za úkol zajistit, aby nová pravidla neztížila předjíždění, a jak se zdá, jejich návrhy by to měly splnit. To proto, že vůz těsně následující soupeře bude ztrácet méně přítlaku, když ten bude vznikat pod vozem a ne na křídlech. Usnadní se tím jízda těsně za sebou a tím i předjíždění.
Head k tomu poznamenává: "Vycházíme z toho, že horší už to být nemůže. Věříme však, že pokud bude docházet k menším turbulencím za vozem, bude to dobré."
Předjíždění podle některých inženýrů v příštím roce totiž neusnadní ani přenastavitelné zadní křídlo - kvůli zrušení pohyblivé klapky na předních křídlech totiž může docházet k takovému drolení pneumatik, že se vozy nepřiblíží za sebe ani na dostřel dvou, natož jedné vteřiny - což je podmínkou pro možné přenastavení klapky zadního křídla během závodů.
Tvarování podlahy bylo zakázáno na konci roku 1982, protože se tehdy usoudilo, že rychlost průjezdu zatáčkami je příliš rychlá a nebezpečná. Do té doby se také používalo lemování po okrajích vozů sahající až k samotné vozovce, což utěsňovalo oblast nízkého tlaku vzduchu pod vozem a díky tomu vznikal přísavný efekt a podstatně stoupala efektivita podlahy při vytváření přítlaku. Tato věc se ovšem v roce 2013 nevrátí, protože střed vozu má být položen níže než jeho okraje.
Závěry Heada s Byrnem však nejsou žádnou novinkou - již v roce 1998 dostala kvůli zatraktivnění závodění podobný úkol jiná pracovní skupina vedená Harveym Postelwaitem. Ta rovněž navrhovala omezení velikosti předního a zadního křídla, stejně jako patřičné tvarování podlahy. Jejich závěry však díky tehdejšímu prezidentovi FIA skončily na dně šuplíku.
Tip: Podívejte se v naší fotogalerii, jak vypadaly monoposty v roce 1982 (zde).