Je to celkem jednoduché, stačí vyhledat všech 67 šampionátů a zjistit, kdo vyhrál první závod. Ale to by byla pouhá a suchá statistika. Sice by bylo velmi efektní napsat, že z výše zmíněného počtu s prakticky přesně polovina sezónu začala vyhranou Grand Prix a na jejím konci se radovala z koruny automobilového krále. Ale to bychom přišli o zajímavé povídání.
Tak třeba první dvě sezóny si mistr nenechal ujít vítězství v prvním závodě. Ve třetí triumfoval v úvodní Grand Prix Piero Taruffi, ovšem pouze proto, že budoucí šampion do závodu vůbec nezasáhl. Ascari pak vyhrál všechny závody do konce sezóny (pochopitelně vyjma 500 mil INDY) a nikoho nenechal na pochybách, že si titul zaslouží.
V roce 1956 zase došlo k jiné zajímavosti. Tehdy ještě mohli piloti v případě defektu využít výměny vozu s týmovým kolegou. První závod roku tak vyhráli společně Juan Manuel Fangio a Luigi Musso. Takže při svém předposledním titulu si El Maestro mohl započítat jen poloviční úspěch. Jinak ale v první desetiletce byli budoucí mistři velmi efektivní - pouze ve dvou popsaných případech nevyhráli úvodní závod. To v druhých deseti letech existence F1 to bylo přesně naopak: ono první vyhrání vedoucí k titulu si mohli vychutnat pouze Graham Hill (1962), Jim Clark (1965) a Jackie Stewart (1969). A zdálo se, že pro budoucího držitele koruny F1 je stále těžší dokázat hodit hned v první Grand Prix soupeřům důrazně rukavici: v letech 1970-1979 to dokázal jediný Andretti (1978). Například dvojnásobný mistr světa Emerson Fittipaldi ani v jednom případě nezačal mistrovský ročník vítězně, nepovedlo se to ani Niki Laudovi, který má na kontě tituly tři.
V tomto směru se piloti pochlapili mezi lety 1990 - 2009. Během těchto dvaceti sezón se stávalo jen opravdu zřídka, aby se z premiérových vavřínů v sezóně těšil někdo jiný, než pozdější celkový vítěz. Stalo se to vlastně jen čtyřikrát a ve dvou případech pokazil pozdějšímu vládci F1 radost David Coulthard (1997 J. Villeneuvovi a o šest let později M. Schumacherovi). Michael Schumacher je díky svým sedmi titulům vůbec nejlepším mužem v F1, který dokázal začít mistrovskou sezónu vítězstvím, vlastně ona Coulthardova "zlomyslnost" byla jediným případem, kdy se mu to nepovedlo.
Od roku 2010 je situace zatím téměř vyrovnaná - třikrát začal sezónu triumfem pozdější mistr (Vettel 2011, Hamilton 2015 a Rosberg 2016). V neděli tedy nebudeme ještě vědět, jestli vítěz díky předchozím rokům nakročí k titulu, ale s ohledem na vyváženost by se to slušelo, protože těch "kazititulů" je v tomto období víc.