Jak známo, první verzi ochrany kokpitu, právě Halo koncept, připravil Mercedes. A tím právě upletl bič na FIA, ačkoliv to v té chvíli ještě nebylo tak dramatické. Od jisté chvíle nabraly vášnivé debaty, zda je Halo dobré nebo špatné, docela jiný směr a právě iniciativa Mercedesu zahnala FIA do kouta.
"Mercedes přišel s Halo konceptem a FIA tím dostal do obtížné pozice. Pokud totiž dojde nyní k havárii a na voze nebude Halo, které by dejme tomu mohlo zachránit pilotovi život, pak bude z právního hlediska velmi těžké obhájit, proč není nainstalováno, když je dispozici. To byl také důvod, proč jsme vyvinuli náš aeroscreen, pokusili jsme se vyřešit celou záležitosti estetičtěji než za využití tohoto 'sandálu,' vysvětlil své stanovisko šéf Red Bullu Christian Horner.
Tlak na zavedení ochrany podnítily především dva případy - velmi vážné zranění Julese Bianchiho v Japonsku 2014, jehož následkům po 10 měsících podlehl; dále pak fatální nehodě v IndyCars v srpnu 2015, kde byl při závodě v Pocono zasažen troskami vozu Justin Wilson - Brit zemřel den po nehodě. Odpůrci Halo argumentovali tím, že by ve většině případů letících trosek vůbec nemusel plnit svou funkci.
"FIA je nyní zatlačena do kouta a nemá žádnou jinou možnost. Já se jenom obávám, že nastane situace, kdy každé auto od formule po motokáry bude muset mít tuhle věc - kde se to zastaví? Myslím, že musí existovat určitý bod, ve kterém jako pilot je nutné přijmout určitou míru rizika," dodává Horner.