Je to opravdu s podivem, stačí si vyhledat na F1NEWS.cz články o tvrdém souboji FOCA s FISA. kde jedním z ožehavých bodů byly i tahanice o poplatky pořadatelů do kasy FOCA (rozuměj Ecclestoneovi). Ještě nedávno byl Bernie přezíravý k lamentaci některých zavedených okruhů, že je pro ně neúnosné platit tak vysoké sumy. Nyní ale šestaosmdesátiletý Ecclestone vykročil na docela jinou cestu - podle něj by se měly finanční požadavky na pořadatele jednotlivých Grand Prix urychleně snížit, protože jak se ukazuje, současný stav je pro ně neudržitelný.
Psali jsme
"Jednou z věcí, která by byla dobrá pro všechny, by mohlo být účtování menších poplatků promotérům. Připravil jsem nějaké dobré nabídky. Pořadatelé platí spoustu peněz a mnozí z nich, dost možná všichni, nejsou schopní vydělávat, spíše naopak. Bojím se, že dříve nebo později dojde na situaci, kdy vlády odmítnou podporu a sdělí jim likvidační »bye bye«. Kdyby se nám podařilo poplatky snížit, mohli by potom zlevnit vstupenky a tím pádem jich více prodat. Takže pokud chcete udělat něco pro fanoušky, je tohle ten nejlepší způsob," tvrdí Ecclestone.
Pochopitelně se objevilo nemálo dotazů, jak je možné, že na tuto variantu přišel až poté, co vystoupil z kolotoče F1 a nepokusil se ji prosadit už daleko dříve - jeho přístup byl spíše opačný, a to už od 70. let, kdy začal mnohé závody provozovat ve vlastní režii, to jest že si prostě danou Grand Prix od pořadatelů koupil.
"Ano, mohl jsem něco takového udělat a poplatky snížit. Ale snažil jsem se vydělat peníze pro společnost, pro níž jsem pracoval. A jak situace vypadá, primární snahou Liberty Media není výdělek, nýbrž chtějí potěšit fanoušky, což je chvályhodné," vysvětluje Ecclestone.
Varování jménem Malajsie
Ecclestoneovy obavy se opírají o reálnou skutečnost, že Grand Prix Malajsie se už v příštím roce v seriálu Grand Prix neobjeví, ačkoliv ještě měla smlouvu. Nahnuté to je i s Grand Prix Singapuru, trvalé problémy mají v Německu a ve Velké Británii.
"Myslím, že se mi podařilo pořadatele Singapuru přesvědčit, aby ještě pokračovali. Poněkud jsme jim změnili termíny a upravili podmínky, ještě nejsou definitivně rozhodnutí, co bude dál, ale možná také skončí. To Malajsie je uzavřenou kapitolou. Zůstalo tam plno věcí z dob, kdy jsem je do F1 přivedl, ale neměli skutečně příliš na vybranou. Byli odhodláni skončit," objasňuje osudy asijských závodů Ecclestone.
Interlagos v ohrožení, Turecko s nadějí
Další závod, nad kterým se pomalu stahují mračna, je brazilský Interlagos. Nejenže chybí peníze na údržbu okruhu a je záhadou, jak se vždy povede ho připravit na další ročník, dalším hřebíkem do jeho pomyslné rakve je nedostatek brazilských pilotů, což byl vždy důvod pro návštěvy. Pokud Brazílie nebude pořádat svou Grand Prix, po dlouhých letech vypadne z kalendáře Jižní Amerika.
"Pokud se najde někdo, kdo okruh koupí, tak zůstanou. Město je odhodláno ho prodat. Zasazuji se o to, aby při prodeji byla ve smlouvě doložka, že kupec se zaváže provozovat nadále závodní okruh. Podařilo se nám toho dosáhnout, takže musíme sehnat někoho, kdo bude ochoten investovat a někoho, kdo bude v Interlagosu nadále pořádat závody. Brazilci předpokládali, že to bude někdo ze středního Východu, ale v současné době žádná nabídka nepřišla," vysvětluje Ecclestone.
Naráží na osud tureckého okruhu, který vypadl z finančních důvodů z kalendáře v roce 2011. Zdá se, že pro Istanbul Park ještě docela nezhasla hvězda naděje, protože Liberty Media mají zájem o její obnovení, alespoň šéf Chase Carey kvůli tomu navštívil tureckého prezidenta Recep Tayyipa Erdoğana.
"Nefungovalo to z jednoho prostého důvodu - nechtěli platit. Měl jsem smlouvu s člověkem, který byl tehdy premiérem, dnes je prezidentem. Zaplatili paušální poplatek a zbytek jsme museli vybírat my. Byl bych rád, kdyby to fungovalo, mám to tam rád a líbily se mi závody na tomto okruhu. Snad by to klaplo, kdyby nemuseli vydávat tolik peněz," dodává Ecclestone.