Jestliže se letos počet ustálil opět na dvaceti závodech, příští rok se ona jedenadvacítka naplní - sice vypadne Grand Prix Malajsie, ale opět se Formule 1 vrátí na tradiční okruhy v Německu a Francii.
Výkonný ředitel F1 Chase Carey vedle naplnění kvóty 21 závodů by ještě dále počet rozšiřoval o nová místa, kde po F1 touží a tyto možnosti zkoumá. Je mu ale také jasné, že bude nutný souhlas všech týmů, protože se značně navýší problémy týkající se logistiky.
"Naším prvním zájmem je, aby oněch jedenadvacet závodů ročníku 2018 bylo co nejsilnějších. Hovořili jsme o tom, že musí jít o výjimečné podniky doprovázené maximální pohostinností - je jasné, že v tomto směru je nesmírně důležitý špičkový zákazník, na to se také zaměřujeme.
Naší prioritou není počet závodů. Je nám jasné, že možnost přidat další tu je, ale musíme tuto oblast probrat především s týmy, než se pustíme do nějakých specifik. Na jedné straně je to otázka podnikatelská, která je dnes ve vztahu k promotérům zralejší.
Rozsah zájmu potenciálních zákazníků, míst, která mají přehled o tom, co je potřeba pro získání závodu F1 udělat, by mohl naplnit stránku zájemců o příležitost závod v budoucnu pořádat. Myslím, že to hovoří možném využití globálního vztahu k tomuto sportu a zájmu o něj. Jestliže budeme naše akce zlepšovat a povýšíme sportovní akce přímo na trati, každá z těchto iniciativ bude ještě silnější," maluje vize do budoucna Carey.
Třiašedesátiletý šéf F1 dal jasně najevo, že případné nové závody musejí mít pro celou F1 smysl, což je dost možná reakce na nedávnou debatu, kdy jeho kolega z Liberty Media Greg Maffei zpochybnil hodnotu a sportovní úroveň závodu v ázerbajdžánském Baku.
"Musíme se ujistit, že správně porozumíme a vyhodnotíme každou příležitost, co pro nás při našem postupu kupředu znamená. Jak už jsem uvedl, naší prioritou je zajistit nejen 21 závodů pro příští rok, ale aby byly co nejhodnotnější," pokračuje Carey.
U některých závodů se pomalu vznáší Damoklův meč. Zmínili jsme Grand Prix Malajsie, která se letos pojede naposled, velké debaty se týkají rovněž Grand Prix Brazílie a především Singapuru, u nějž se také spekulovalo, zda se dobrovolně Grand Prix F1 nevzdá, především kvůli tradičně vysokým poplatkům.
"Co se Singapuru, tam jsme aktivně zapojeni, takže nečekáme, že tato Grand Prix jen tak z kalendáře zmizí. Musíme dosáhnout dohody, aktivně se situací zabýváme a máme zájem, aby zde závody pokračovaly. Asie je stejně jako Amerika pro zvýšení našeho trhu.
Singapur je z tohoto hlediska velmi úspěšný. Závody v Asii se poprvé jely v naší režii a v Číně a Austrálii jsme měli podstatně vyšší návštěvy. Myslím, že to je určitý impuls a právě Asie je místo, kde by měly naše tržní výsledky nadále stoupat," dodává Carey.