Rozhovory se týkají chytré práce (předzatížení) se zavěšením, na což během zimy poukázalo Ferrari, které po FIA chtělo objasnění toho, zda se v těchto případech už náhodou nejedná o zařízení ovlivňující aerodynamickou výkonnost.
Ferrari se systémy zavěšení soupeřů nelíbí
Podle hlavního konstruktéra Ferrari Simone Resty toto řešení může snadno nahradit zakázaný systém FRIC (propojené přední a zadní zavěšení), aniž by mezi přední a zadní součástí zavěšení bylo nějaké fyzické propojení. Nešlo by pak jen o jednoduchou kontrolu odpružení, ale o vylepšení výkonnosti díly lepší úpravě světlé výšky s kýženým dopadem na aerodynamiku.
"Jejich příspěvek k hlavnímu účelu odpruženého zavěšení - připojení kol vozu způsobem, který izoluje odpruženou část od nerovností vozovky - je drobný, zatímco vliv na světlou výšku a tudíž na aerodynamickou výkonnost je mnohem větší, a to až do takového rozsahu, který podle nás ospravedlňuje dodatečnou hmotnost a konstrukční složitost," zdůvodňuje Resta.
"Proto zpochybňujeme legalitu těchto systému dle článku 3.15 a jeho výkladu v technické směrnici TD/002-11, která určuje, zda jsou některé detaily 'zcela náhodné vzhledem k hlavnímu účelu systému zavěšení' nebo jsou 'záměrně ovlivňují aerodynamickou výkonnost vozu,'" pokračuje konstruktér z Maranella.
Whiting svůj názor vyslovil, ale diskuse neutichají
Podle ředitele závodů Charlieho Whitinga by kterýkoliv systém, jenž by fungoval takovým způsobem, pravidla porušoval. Mercedes a Red Bull, jež jsou v oblasti zavěšení na čele, ale přesto tuto komunikaci nevnímali tak, že by se měla týkat jejich systémů zavěšení. Whiting jim dává za pravdu, a tak Ferrari bombarduje FIA svými žádostmi dál a snaží se zjistit, proč jsou systémy soupeřů dle něj legální.
Týmy mezi sebou vedou vášnivé debaty a minulý týden se v úterý 7. února kvůli tomu dokonce v Ženevě se zástupci FIA sešli techničtí ředitelé stájí. Ferrari na této schůzce ale mělo podporu pouze tří dalších stájí. Nedošlo ke shodě v tom, co by mělo či nemělo být legální, byť padaly různé návrhy: od návratu ke konvenčnímu systému zavěšení až po přechod k aktivnímu zavěšení a či neomezenému vývoji hydraulických řešení.
Konečný verdikt až po protestu v Austrálii?
Protože je technologie zavěšení pro výkonnost vozu klíčová, tak se od FIA do dvou týdnů očekává další technická směrnice, která by do této oblasti vrhla více světla. Zatím není jasné, k čemu se Whiting ve svém názoru přikloní: zda některé špičkové stáje budou muset své zavěšení těsně před sezónou předělávat, nebo dá složitým systémům zelenou. Doufá se jen v to, že tentokrát budou pokyny naprosto jasné.
Pokud budou mezi jednotlivými účastníky šampionátu i nadále rozpory, pak je možné, že v Austrálii bude hustá atmosféra a někdo z nich podá oficiální protest. Whitingovy názory mají totiž povahu doporučení, závazný výklad pravidel mohou stanovovat pouze závodní komisaři na místě nebo nakonec Mezinárodní odvolací soud FIA.