Zajímavé statistiky z Brazílie: 800 startů pro McLaren

Albert Hadáček, 16. listopadu 2016, 09:57 Google+

V Brazílii se opět přepisovaly tabulky. Hamilton v počtu vítězství předehnal Alaina Prosta. McLaren odjel svou 800. grand prix a Sauber letos poprvé bodoval.

Felipe Massa se svým synem ve Velké ceně Brazílie

Felipe Massa se svým synem ve Velké ceně Brazílie | foto: Williams F1 Team

Hamiton opět přepisuje tabulky
Britský pilot s číslem čtyřiačtyřicet vyhrál 44. ročník tradiční Velké ceny Brazílie. Nejenže se zase o krok přiblížil v počtu vítězství Schumimu (91), ale dokázal svým 52. vítězstvím překonat Alaina Prosta.

Navíc do své sbírky přidal skalp z již z čtyřiadvacáté tratě, což se zatím nikomu nepovedlo. Ze současného kalendáře mu akorát chybí vítězství z Baku, které letos uzmul jeho týmový rival a úřadující jednička v boji o titul mistra světa. Lewisovi se také podařilo dosáhnout devátého vítězství v tomto roce díky hattricku z amerického kontinentu, a dotáhl tak Rosberga.

Lewis Hamilton se raduje se svou trofejí z vítězství v závodě v Brazílii | foto: Daimler AG

Mercedes nadále kraluje
Přestože letošní dramatická Brazilská grand prix trvala více jak tři hodiny a kvůli podmínkám mohla dopadnout všelijak, tak se nakonec žádné velké překvapení neudálo a Mercedes si již po třetí v řadě z okruhu Interlagos odváží double z nejdelší Velké ceny Brazílie: letos trvala 3:01:1,335 hod.

O titulu se nakonec nerozhodlo, jelikož Rosberg nedokázal porazit týmového parťáka Hamiltona. Do Abú Zabí si tak německý pilot přiveze náskok 12 bodů a stačí mu skončit na pódiu, pokud by Lewis přidal čtvrté vítězství v řadě.

Verstappenova one-man show
Devatenáctiletý holandská hvězda v Brazílii předvedla neuvěřitelný výkon. Max musel po týmové chybě absolvovat zastávku v boxech navíc, ale to ho nezastavilo - během posledních 17 kol závodu se mu podařilo získat 11 pozic a své 14. místo nakonec proměnil v bednu. Zajistil si tak již sedmé pódiové umístění v tomto roce a za týmovým kolegou Ricciardem zaostává již pouze o jedno.

Maxovo jízda připomínala posledního Mad Maxe a není divu, že si nizozemský pilot připsal na své konto již další ocenění pro pilota dne, letos již po osmé. Navíc se stal i nejmladším pilotem, který kdy zajel nejrychlejší kolo závodu - stalo se tak 4 kola před konecm.

Max Verstappen se raduje na pódiu po závodě v Brazílii | foto: Red Bull Content Pool

Poslední domácí grand prix pro Massu
Miláček brazilského publika letos v Itálii po vzoru Michaela Schumachera oznámil ve svých pětatřiceti letech konec kariéry ve Formuli 1. Za svou čtrnáct let dlouho cestu zatím odjel 218 závodů, z nichž 11 vyhrál. Poslední vítězství zaznamenal symbolicky na domácím okruhu před osmi lety. Žel na Interlagos poprvé ve své kariéře nedojel.

Brazilské loučení Felipeho Massy | foto: Williams F1 Team

Sauber boduje
Felipe Nasr dokázal v domácí velké ceně skončit na devátém místě, a pro tým Sauber tak získal první dva body v letošní sezóně, čímž se tým dostává před Manor, který je s jediným bodem díky desátému místu Wherleina z Rakouska znovu poslední. Je to navíc poprvé od roku 2009, kdy všechny týmy budou mít alespoň jeden bod.

Radost týmu Sauber a bodový zisk Felipeho Nasra v závodě v Brazílii | foto: Sauber Motorsport AG

A jak vypadá pohár konstruktéru?
Force India přidává na své konto již jedenácté dvojité umístění na bodech a je již takřka jasné, že nakonec skončí čtvrtí před Williamsem. Ten totiž potřetí v této sezóně dojel bez jediného bodu. Náskok Force Indie v současné době činí sedmadvacet bodů. Podobně je na tom Red Bull. Rakouská stáj se těší náskoku 71 bodů na rivaly z Maranella a zajistila si tak druhou příčku v šampionátu.

Alonso v Brazílii skončil již po čtvrté na bodech z posledních šesti závodů a již osmkrát v této sezóně dojel v nejlepší osmičce. Button to zatím dokázal čtyřikrát. Tým je v současné době na šestém místě za Williamsem se ztrátou více jak šedesáti bodů.

Asi to není úplně výsledek snů, ale McLaren alespoň muže slavit svou 800. odjetou grand prix a britská stáje se tak stává po Ferrari teprve druhým týmem, který to v historii F1 dokázal.

Diskuze: Zajímavé statistiky z Brazílie: 800 startů pro McLaren