Zrekapitulujeme si situaci. Vettel byl ve vedení na super měkkých pneumatikách, které dostal pár kol před zastavením závodu. Stejně na tom byl jeho kolega Kimi Räikkönen. Rosberg při zastávkách v boxech Räikkönena předjel a dostal se na druhé místo, měl nasazené měkké pneumatiky. Hamilton byl 7. se středně-tvrdými pneumatikami. Při červených vlajkách se na autě může pracovat a mohou se měnit pneumatiky. Je to v podstatě zastávka zadarmo.
Mercedes toho využil a Rosbergovi nasadil středně-tvrdé pneumatiky, které měl Hamilton. Ferrari ale zůstalo na super měkkých gumách. Je nutné podotknout, že oběma pilotům Mercedesu safety car i červená vlajka značně pomohla. Nebýt jí, Hamilton by byl více zaseknutý v provozu a Rosberg by musel ještě jednou do boxů (jako Vettel).
Každý si položil stejnou otázku: Proč Ferrari nenasadilo středně-tvrdé pneumatiky jako Mercedes? První informace hovoří jasně. Během víkendu se na středně-tvrdou směs vůbec nedostalo. Piloti s ní neměli žádné zkušenosti v Melbourne, netušili, kolik toho vydrží ani jak rychle se zahřejí. Auto na tuto směs nebylo nastavené.
Proto je otázka, zdali tuto strategii popisovat jako agresivní, jak to řekl Vettel, nebo jestli nebyla konzervativní, protože Ferrari vsadilo na ověřené řešení. Mercedes měl z testů navíc najeto hodně kol na této směsi, takže mohl mít relativní výhodu oproti měkkým směsím, které téměř nenasadil.
Podle informací Sky Sports Mercedes málem na středně-tvrdých pneumatikách nedojel do konce. Inženýr, který měl na starosti pneumatiky, prohlásil, že odejdou pět kol před koncem závodu. Prý s nimi měl větší problém Rosberg, který je nasadil později.