Celkově se během týdne představilo 23 pilotů - z nezávodních se ke slovu dostal z finančních důvodů pouze Alfonso Celis u Force Indie, a to rovnou dva dny. Na závodní jezdce indické stáje - na Nica Hülkenberga a Sergia Péreze - tak zbylo po jednom dni.
Deset týmů přivezlo již nová auta, pouze Sauber s ohledem na zdroje odmítl zareagovat na změny termínů testů a svůj monopost C35 ukáže až 1. března, kdy v Barceloně začínají druhé a zároveň poslední čtyřdenní předsezónní testy 2016.
Nejrychlejší čas týdne dosáhl Vettel v úterý na nových ultra-měkkých pneumatikách. Včera byl Hülkenberg o tři desetiny pomalejší, dnes Räikkönen na svého týmového kolegu - taktéž na ultra-měkkých - ztratil dvě třetiny sekundy. Do jedné sekundy se vlezli ještě Ricciardo s Red Bullem a Pérez - taktéž s vozem Force India.
A kdeže máme Mercedes? Nico Rosberg "až" na osmé a Lewis Hamilton na 12. příčce. Má to ale háček. Stříbrné šípy vůbec nezkoušely ultra-měkké, super-měkké ani měkké pneumatiky. Svá nejlepší kola dosáhly na středně-tvrdých směsích, které jsou minimálně o 2 sekundy pomalejší než ultra-měkké, které použili piloti Ferrari, navíc ke konci delších stintů.
Rozhodně nepředvedly vše ze svého repertoáru, v rukávu toho ukrývají ještě hodně a své soupeře převyšují přibližně o 6 desetin sekundy - nevíme však, kolik kdo měl paliva v nádrži. Předvedli navíc několik zajímavých novinek včetně nového nosu s S-kanálem a předním křídlem, další díly jsou na cestě.
Force India mě příjemně překvapila - oba jezdci v první pětce, Hülkenberg dokonce druhý nejrychlejší, přitom na pomalejší směsi než Vettel. I nadále věří svému loňskému konceptu nosu se dvěma otvory, vůz je dobře ovladatelný a aerodynamicky vytříbenější. Letos ji zřejmě čeká další vydařená sezóna.
#F1 Testing in #Barcelona - Day3 speed-trap: pic.twitter.com/2GUICZ6mpa
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) February 25, 2016
Maximální rychlosti dosažené během 3. dne testů v Barceloně
Mercedes opravdu ohromil svou spolehlivostí a počtem kol, které zajížděl - denně jich zvládl průměrně 169, tj, 787 kilometrů! "Úžasné. 800 km je celý závodní víkend v jednom dnu," zíral technický ředitel Williamsu Pat Symonds. Skoro to vypadá, jakoby se Stříbrné šípy připravovaly spíše na Le Mans.
Zajížděl toho tolik, že své piloty musel v polovině dne střídat. Alonso z toho usoudil, že v tak dobré formě ještě nikdy nebyl, a proto můžeme čekat další dominantní sezónu. I když Španěl není tím nejobjektivnějším pozorovatelem: ne zrovna v dobrém opustil Ferrari, které letos ohlásilo útok na titul. Scuderia rozhodně udělala pokrok, ale zatím to vypadá, že to na Mercedes stačit nebude.
Druhou nejdelší vzdálenost zvládlo Toro Rosso, které letos přechází na pohonné jednotky Ferrari, jen pouze loňské specifikace. Na voze se objevila spousta zajímavých prvků (například extrémní podseknutí bočnic v jejich přední části) a technický ředitel James Key očekává, že by mohli být až o sekundu rychlejší než minulý rok.
Red Bull znovu postavil výborné šasi, které bude excelovat na pomalejších okruzích. Motoru Renault stále totiž schází výkon a zatím je zhruba jen o 50 koní silnější, než loni v Abú Zabí. Během sezóny ale chystá svůj deficit dále stahovat, což by mohlo rakouskému týmu ve druhé části sezóny pomoci k výborným výsledkům.
Druhou nejkratší vzdálenost ujel McLaren, který svým fanouškům připravil na závěr testů zklamání a dal vzpomenout na loňské trápení - včera ujel jen 51 kol, než jej zastavila porucha chlazení, dnes kvůli závadě hydrauliky Alonso ujel jen tristní tři kola.
Povzbuzením může být šasi, které v zatáčkách patřilo mezi nejrychlejší, zklamáním je nejen spolehlivost, ale i výkon Hondy - včera na rovinkách ztrácela 18 km/h. "Myslím, že cíl mít nejlepší auto, to nejlepší šasi, je dosažitelný a docela možný do evropských závodů a motivace je vvelmi vysoká," prohlásil po testu španělský pilot.
Osobně nečekám takový propadák, jako loni - věřím, že fundamentální nedostatky svého ERS systému vyřešili, ale výkonnostně budou i přes zlepšení stále zaostávat (Mercedes PU106C nyní údajně dosahuje až 950 koní) a budou bojovat o postupy do třetích částí kvalifikace. V dnešním rozhovoru jsem s Ericem Boullierem probíral jejich výkonnost i silné a slabé stránky, co mají ve vývoji (koncept Mercedesu nikoliv), jeho tip na to, jak skončí, prozradit nemůžu, ale nebyl příliš daleko od mého - šesté místo v šampionátu konstruktérů.
Z pohledu výrobců motorů ujel nejvíce Mercedes, který pohání čtyři týmy (kromě svého továrního také Force Indii, Manor a Williams) - celkem 1639 kol neboli 7629,545 km. Druhé je Ferrari (7043,015 km) také se čtyřmi vozy - aktuální specifikaci ale měla pouze jejich tovární stáj a Haas. Sauber nové auto ještě nemá hotové, proto musel použít loňský motor, a Toro Rosso letos ani novou specifikaci dle smlouvy nedostane.
Menší vzdálenost připadá na Renault, jenž zásobuje ještě Red Bull - 3314,36 km - a na Hondu, která pohání pouze McLaren: 1196,335 km. Po přepočtu na jedno auto vychází počty kilometrů následovně: 1 Mercedes - 1907,4 km; 2. Ferrari - 1760,8; 3. Renault - 1657,2 km; 4. Honda 1196,3 km.
Závěrem přidávám stručné hodnocení sportovního ředitele Pirelli, Paula Hemberyho: "Z prvního testu sezóny nemůžete vyvozovat příliš mnoho závěrů, protože týmy zkoušejí různé specifikace auta, což dost stěžuje interpretaci vnějších charakteristik každé pneumatiky.
Zevnitř všechna data, která zatím máme, naznačují, že celková výkonnost pneumatik splňuje při delších i kratších jízdách naše očekávání. Naší největší novinkou byl debut fialové ultra-měkké pneumatiky, na které byl dosažen nejrychlejší čas testu a které poskytla dodatečnou výkonnost navíc, jak bylo naším cílem, byť Barcelona není druhem okruhu, který by ji obzvlášť vyhovoval."
Nejrychlejší časy dle směsí:
ultra-měkká: Vettel (Ferrari) - 1:22,810 min (2. den)
super-měkká: Hülkenberg (Force India) - 1:23,110 min (3. den)
měkká: Vettel (Ferrari) - 1:23,741 min (2. den)
středně-tvrdá: Rosberg (Mercedes) - 1:24,867 (2. den)
tvrdá: Massa (Williams) - 1:28,214 (3. den)
Nejdelší stinty dle směsí:
ultra-měkká: Vettel (Ferrari) - 7 kol (2. den)
super-měkká: Vettel (Ferrari) - 8 kol (2. den)
měkká: Bottas (Williams) - 17 kol (2. den)
středně-tvrdá: Magnussen (Renault) - 30 kol (4. den)
tvrdá: Bottas (Williams) - 26 kol (2. den)
Testy jsme sledovali živě, podrobně si je můžete projít:
1. den, 2. den, 3. den, 4. den.
Rozsáhlou fotogalerii s možností filtrování najdete zde.